Lokal ileri rektum kanserinde evreleme [¹⁸F]FDG PET/BT kantitatif-semikantitatif parametrelerinin tedavi yanıtını ve prognozu öngörmedeki değeri
The value of quantitative and semiquantitative [¹⁸F]FDG PET/CT parameters in predicting treatment response and prognosis in locally advanced rectal cancer.
- Tez No: 986055
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN UÇMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Rektum kanseri (RK), kolorektal kanserin (KRK) üçte birini oluşturan, sık görülen ve mortalitesi yüksek bir malignitedir. Literatürde uzun yıllardır RK'de evreleme 18F-Fluorodeoksiglikoz Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografisinin [¹⁸F]FDG PET/BT önemi araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı lokal ileri rektum kanserinde (LİRK) [¹⁸F]FDG PET/BT primer tümör ve rejyonel lenf nodlarına (LN) ait parametrelerin tedavi yanıtı ve prognozu öngörmedeki değerini güncel kanıtlar ışığında yeniden değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2013 ile Aralık 2023 tarihleri arasında, LİRK tanılı (cT3-4 cN0-2), 18 yaşından büyük, neoadjuvan kemoterapi/kemoradyoterapi (KT/KRT) sonrası Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Patologlar Koleji (AJCC/CAP) kılavuzuna göre patolojik yanıt sınıflandırması yapılmış 99 hasta dahil edilmiştir. Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Planlama Kurulundan izin alınarak yapılmıştır ve tek merkezli retrospektif kohort çalışması olarak tasarlanmıştır. Hastaların cinsiyet, yaş, [¹⁸F]FDG PET/BT'de primer tümöre ve lenf nodlarına ait parametreler [metabolik tümör hacmi (MTV), total lezyon glikolizi (TLG), maksimum standartlaştırılmış alım değeri (SUVmaks), ortalama standardize tutulum değeri (SUVmean) vb.], tanı anı ve takipte CEA ve CA 19-9, neoadjuvan KT sonrası postoperatif yanıt skorlamaları, progresyon durumları, nüks gelişen hastalarda RAS mutasyon varlığı, güncel durumları ve takip süreleri kaydedilmiştir. Primer tümör ve LN patolojik yanıtını öngörmek amacıyla lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. Progresyonsuz ve genel sağkalım değişkenlerinin (PFS ve OS) sansürlü veriler içermesi nedeni ile Kaplan-Meier eğrisi oluşturulmuş ve Cox regresyon analizleri yapılmıştır. p < 0,05 değeri, istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Primer tümör MTV ve TLG tedavi yanıtını öngörmede anlamlı bulunurken, SUV temelli primer tümör metabolik parametreleri ile patolojik yanıt arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. LN metabolik parametrelerinden tedavi yanıtını öngörmede bağımsız prediktör olarak yalnızca SUVmax ve lenf nodu toplam MTV parametreleri öne çıkmıştır. Ortalama PFS 99,1 ± 6,3 ay (%95 GA: 86,7–111,5), ortalama OS 102,7 ± 5,9 ay (%95 GA: 91,1–114,4) olarak hesaplanmıştır. PFS öngörmede çok değişkenli analizde 18F-FDG PET/BT parametrelerinden yalnızca SUVmax 3,4 eşik değeri bağımsız prediktör olarak belirlenmiştir. Ayrıca, sağkalım analizlerinde LN MTV ve TLG için belirlenen eşik değerlerin anlamlı PFS farkı oluşturması, bu parametrelerin prognoz üzerinde etkili olabilecek potansiyel göstergeler olduğunu düşündürmektedir. Genel sağkalım analizlerinde primer tümör TLG, LN SUVmax, SUVpeak ve LN kısa çapı yüksek olan gruplarda OS anlamlı derecede kısa saptanırken, çok değişkenli analizde bağımsız prediktörler olarak primer tümör, lenf nodu patolojik yanıt skorları ve tümör diferansiyasyon derecesinin öne çıkması genel sağkalımın belirleyicilerinin öncelikle histopatolojik özellikler olduğunu göstermektedir. Sonuç: Primer tümör metabolik parametrelerinden MTV ve TLG tedavi yanıtını öngörmede değerli bulunmakla birlikte, uzun dönem için bağımsız prognostik belirteç olarak belirlenmemiştir. Primer tümör SUV temelli parametreler tedavi yanıtını ve prognozu öngörmede tek başına güvenilir kabul edilmemiştir. LN metabolik parametreleri arasında SUVmax ve SUVpeak parametreleri, tedavi yanıtını ve sağkalımı öngörmede prognostik potansiyel göstermiş, tedavi yanıtı ve PFS öngörmede bağımsız prediktörlük lenf nodu SUVmaks parametresinde öne çıkmıştır. LN MTV ve TLG'nin düşük metabolik tümör yükünde bile tedavi yanıtı ve PFS'yi yansıtabilmesi, küçük volumetrik artışların klinik açıdan önemini ortaya koymakta ve literatüre özgün katkı sunmaktadır. Genel sağkalım çok değişkenli analizlerinde histopatolojik yanıt skorları ve tümör diferansiyasyon derecesi bağımsız belirleyiciler olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Rectal cancer (RC) is a common malignancy with high mortality, accounting for approximately one-third of all colorectal cancers. The significance of preoperative 18F -FDG fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography [¹⁸F]FDG PET/BT in RC has been investigated for many years in the literature. The aim of this study was tore-evaluate the value of [¹⁸F]FDG PET/BT–derived parameters of the primary tumor and regional lymph nodes (LN) in predicting treatment response and prognosis in patients with local advanced rectal cancer (LARC). Materials and Methods: Between January 2013 and December 2023, 99 patients aged over 18 years with LARC (cT3–4, cN0–2) who underwent neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT) and had pathological response classified according to the AJCC/CAP guidelines were included. The study was approved by the Training Planning Committee of the University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Hospital and designed as a single-center retrospective cohort. Patient data included sex, age, 18F-FDG PET/CT parameters of the primary tumor and lymph nodes [metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG), maximum and mean standardized uptake values (SUVmax, SUVmean) etc.], serum CEA and CA19-9 levels at diagnosis and follow-up, postoperative response scores after CRT, progression status, RAS mutation in recurrent cases, current status, and follow-up duration. Logistic regression was used to assess predictors of pathological response. Progression-free and overall survival (PFS, OS) were analyzed using Kaplan–Meier and Cox regression methods due to censored data. Statistical significance was defined as a p value less than 0.05. xvi Results: Primary tumor MTV and TLG values were found to be significant predictors of treatment response, whereas SUV-based primary tumor parameters showed no significant association with pathological response. Among lymph node metabolic parameters; SUVmax, SUVpeak, total MTV and TLG were significant in univariate analyses; while only SUVmax and total lymph node MTV remained independent predictors. The mean PFS was 99,1 ± 6,3 months (95% CI: 86,7–111,5) and the mean OS was 102,7 ± 5,9 months (95% CI: 91,1–114,4). In the PFS analyses, only the LN SUVmax threshold of 3,4 remained the sole independent predictor. Furthermore, the significant PFS differences observed for the threshold values of LN MTV and TLG suggest that these parameters may serve as potential indicators predicting prognosis. In the OS analyses, patients with primary tumor TLG, LN SUVmax, SUVpeak and LN short-axis diameter above the threshold levels exhibited significantly shorter OS. In multivariate analysis, the prominence of primary tumor and LN pathological response scores together with tumor differentiation score as independent predictors indicates that determinants of overall survival are primarily histopathological features. Conclusion: Primary tumor MTV and TLG were found to be valuable in predicting treatment response; however, they were not identified as independent markers for long-term prognosis. SUV-based parameters of the primary tumor were not considered reliable as stand-alone predictors of treatment response and prognosis. Lymph node SUVmax and SUVpeak demonstrated prognostic potential in predicting treatment response and survival, while independent predictive value for treatment response and PFS was just established lymph node SUVmax at the threshold of 3,4.. The ability of nodal MTV and TLG to reflect treatment response and PFS even in cases with low metabolic tumor burden highlights the clinical significance of subtle volumetric increases and provides a unique contribution to the literature. In the multivariate analysis of overall survival, histopathological response scores and tumor differentiation grade identified as independent determinants.