Controlled release of methylene blue drug from cerium oxide doped calcium alginate beads
Seryum oksit katkılı kalsiyum aljinat boncuklarından metilen mavisinin kontrollü salımı
- Tez No: 986089
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Chemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Metilen mavisi, methemoglobinemiyi tedavi etmek için kullanılan iyi bilinen bir ilaçtır ve aynı zamanda çeşitli biyomedikal araştırma çalışmalarında model ilaç olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu araştırmalar, molekülün iyi ultraviyole-görünür absorpsiyon özellikleri ve suda çözünür yapısı sayesinde kontrollü salım deneylerini içermektedir. İlaçların kontrollü salımı, zaman içinde sabit ilaç konsantrasyonlarını korumak ve yan etkileri azaltmak için önemli bir teknolojidir. Bu çalışmada, metilen mavisi yeni bir biyopolimer kompozitten, seryum oksit katkılı kalsiyum aljinattan kontrollü salım modeli ilaç olarak kullanılmıştır. Aljinat, deniz yosunundan elde edilen doğal bir polimerdir. Bu biyopolimer, kalsiyum gibi iki değerlikli katyonların varlığında kararlı hidrojeller oluşturur. Bu hidrojeller tıp, diş hekimliği, gıda uygulamaları ve birçok başka alanda kullanılabilmektedir. Hidrojelin mekanik ve kimyasal özelliklerini geliştirmek için genellikle bir katkı maddesi gerektirdiğinden, formülasyonlarda birçok farklı katkı kullanılmaktadır. Bu çalışmada katkı maddesi olarak seryum oksit tercih edilmiştir. Seryum oksit, potansiyel antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olup formülasyonu geliştirmektedir. Deneyler, ilacın oral yolla verilmesini taklit eden in-vitro koşullarda gerçekleştirilmiştir. Formülasyon ayrıca fiziksel ve kimyasal olarak da karakterize edilmiştir. Sonuçlar, mevcut formülasyonun metilen mavisinin oral yolla kontrollü salımı için iyi bir aday olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Methylene blue is a well-known medication used to treat methemoglobinemia and it is also commonly used as a model drug for various biomedical research studies. The research studies include controlled release experiments thanks to the good ultraviolet-visible absorption characteristics and water-soluble nature of the molecule. Controlled release of drugs is an important technology for maintaining stable medication concentrations over time and reducing the side-effects. In this study, methylene blue is used as the model controlled drug from a novel biopolymer composite, cerium oxide doped calcium alginate. Alginate is a natural polymer obtained from seaweed. This biopolymer forms stable hydrogels in the presence of divalent cations such as calcium. These hydrogels can be used in medicine, dentistry, food applications and many others. Since the hydrogel often requires a dopant in order to improve its mechanical and chemical characteristics, many different additives are used in the formulations. In this study, cerium oxide is used. Cerium oxide has potential antioxidant and antimicrobial properties, hence enhances the formulation. Experiments were conducted in-vitro, simulating the oral delivery of the drug. The formulation is also physically and chemically characterized. Results indicate that the present formulation is a good candidate for controlled release of methylene blue for oral delivery.