İç mekan tasarım sürecinde biçim kurgusuna analitik bir yaklaşım
An Analytical approach to the forming concept during interior space design process
  1. Tez No: 98611
  2. Yazar: KADER YAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; tarihsel süreç içerisinde, iç mekan tasarımının, dönemlerin bilim ve teknolojik gelişmeleri sonucunda gösterdiği değişim ve gelişim örneklerle incelenmiştir. Bu tarihsel süreç Antik, Rönesans ve Modern Kavram olmak üzere üç ana bölümde araştırılmıştır. Aym dönemler iç mekan tasarımı biçimleniş özellikleri bakımından ayrı bir başlık altında yine bu bölüm içerisinde ele alınmıştır. ikinci bölümde, genel anlamda tasarlamanın nasıl oluştuğu, iç mekan tasarımına nasıl yansıdığı irdelenmiştir. İç mekanın biçimlendirilmesinde kullanılan yaklaşımlar örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde biçimlenişin oluşum kurgusu, tasarımın çıkış noktası olan kavram (concept) gelişiminin irdelenmesiyle başlamıştır. Görsel algıda, algılamayı etkileyen faktörler araştırılmıştır. Geştalt Algı Teorisi ve tasarım ilkeleri incelenerek ilişkilendirilmiştir. Tasarım elemanları olan çizgi, yüzey, hacim, renk ve dokunun; oran-ölçek, birlik, bütünlük, görsel ritm ve görsel denge gibi ilkelerle birleştirilmesi sonucu oluşan görsel algı araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, tezin genel değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma genelinde biçimleniş kurgusu tüm boyutlarıyla incelenmiş ve iç mekan tasarım sürecinde, ne tip aşamalardan geçerek oluştuğu analitik bir yaklaşımla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY This study consists of four chapters. In the first chapter, the variation and development of interior space design has been examined with examples throughout the historical period that fallows the era's scientific and technological developments. This historical period has been investigated in three main parts which are Ancient, Renaissance and Modern Concept. Formation characteristics of the interior design related to these eras have also been studied in this chapter under a separate heading. In the second chapter formation of design process and its reflection to interior space design has been examined in general. Different approaches used in the formation of interior spaces has been studied with examples. In the third chapter formation of shaping starts with the examination of the concept development which has been the starting point of the design. Factors that effect perception in visual perception have been investigated. Geştalt Perception Theory and design principles have been studied and the relationship between them have been given. Visual perception which is the result of the combination of principles like proportion-scale, unity, completeness, visual rhythm and visual balance with design elements like line, surface, volume, color and texture has been investigated. In the fourth chapter, general evaluation of the thesis has been made. As a general in this study, forming concept has been examined with all its aspects and what sort of phases it goes through during the interior space design process; has been investigated with an analytical approach.