The British monarchy: End, change or continuity?
Britanya monarşisi: Kaldırılacak mı, değişek mi yoksa devam mı edecek?
  1. Tez No: 98612
  2. Yazar: İKLİL İFFET DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzde Avrupa ülkelerinin pek çoğu cumhuriyetle yönetilmektedir. Bunların aksine, Britanya monarşisi varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Britanya'nın yönetim biçimi anayasaya uygun bir monarşidir. Britanya monarşisinin günümüze kadar devam etmesi, Britanya tarihinin kökten değil, evrimsel bir değişikliği takip etmesiyle açıklanabilir. Bu çalışmanın amacı bugüne kadar varlığını sürdüren Britanya monarşisinin, varlığını gelecekte sürdürüp sürdüremeyeceği hakkında bir karara varmaktır. Bunun için, öncelikle Britanya monarşisinin tarihine kısaca bakılması ve geçirdiği evrimsel değişikliğin ortaya konulması gereklidir. Birinci bölümde Britanya monarşisinin değişen gücü, imtiyazları ve statüsü, eski çağlardan 1952'ye kadar, tarihsel bir perspektifte ele alınmıştır. Bu bölümde, etkisi bugünkü monarşi üzerinde de görülebilen, Britanya tarihindeki bazı yasalar incelenmiştir. 1952'de şu anki Britanya kraliçesi II. Elizabeth tahta çıkmıştır. Bu sebepten ötürü, ikinci bölümde Britanya monarşisinin günümüzdeki önemi ve üstlendiği roller, 1952'den başlayarak anlatılmıştır. Bu bölümde öncelikle Elizabeth'in çocukluk ve gençlik dönemlerinden, daha sonra ise bir kraliçe olarak Elizabeth'in görevlerinden bahsedilmiştir. Birinci bölüm, Elizabeth kraliçe olmadan önce, hükümdarların çoktan bir takım güçlerini kaybetmiş olduklarını ortaya koymuştur. Bu nedenle Elizabeth tahta geldiğinde yapması gereken fazla bir görevi yoktu. Elizabeth 1952'den beri İngiliz Milletler Topluluğu' nun, devletin, dinin ve milletin başı olarak bazı roller üstlenmiştir; ancak, bu rollerinin çoğu semboliktir. Bu rollerin tam olarak neleri kapsadıkları yukarda sıralanan başlıkların altında ayrı ayrı işlenmiştir. Bu rollerin dışında Elizabeth bir annedir. İkinci bölümün son kısmında Elizabeth bir anne olarak ve ailesinin reisi olarak ele alınmıştır.Bu bölüm, özellikle 1980'lerden sonra monarşinin tek bir birey değil, bir aile anlamına gelmeye başladığını vurgular. Bu bölümde, Elizabeth'in çocuklarının evlilikleriyle, boşanmalarıyla ve bir takım skandallarla nasıl ilgi odağı oldukları ve nasıl monarşinin imajını zedeledikleri ortaya konulmuştur. ? Üçüncü bölümde Britanya monarşisinin gelecekte devam edip edemeyeceği konusunda bir karara varabilmek için, Britanya halkının monarşinin aleyhinde veya lehinde yaptıkları yorumlardan yararlanılmıştır. Bu bölümde halkın düşünceleri medyadan alınan örnekler aracılığı ile verilmiştir. Halkın bir kısmı monarşiyi eleştirmektedir. Bu eleştirilerin bazıları son derece katıdır ve monarşinin kaldırılması doğrultusundadır. Bunlar genellikle Elizabeth'in çocuklarının yanlış davranışlarıyla, monarşinin yaptığı aşırı harcamalarla, günümüze uymayan bir kurum olmasıyla ve demokrasiye ters düşmesiyle ilgili eleştirilerdir. Halkın bir kısmı ise modern monarşinin sembolü olarak görülen Diana ile kraliyet ailesini kıyaslayarak monarşiyi eleştirmekte ve daha modern olmasını istemektedir. Diğer bir yandan bazı Britanyalılar tüm eleştirilere rağmen hala monarşiyi desteklemekte ve devam etmesinden yana olduklarını ortaya koymaktadırlar. Bunun temel sebebi ise monarşinin Britanya kültürünün, milli kimliğinin, tarihinin ve geleneklerinin bir sembolü olmasıdır. Sonuç bölümünde, Britanya monarşisinin gelecekte devam edip edemeyeceği konusunda, Britanya monarşisinin evrimsel gelişimi, bugünkü durumu ve halkın monarşi hakkındaki görüşleri göz önüne alınarak, bir karara varılmıştır. Britanya monarşisi halkın istekleri doğrultusunda değişmeyi başarabildiği ve daha modern bir hale geldiği sürece varlığını sürdürecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today most of the European countries have become republics. Unlike them, British monarchy has survived until today. Britain's form of government is a constitutional monarchy. The survival of the British monarchy until today may be explained by the evolutionary pattern, rather than a revolutionary pattern, it has followed throughout British history. The objective of this study is to reach a decision about the future of the British monarchy which has managed to survive until today. Therefore, as a starting point, it is a necessity to examine British history and portray the evolution the British monarchy has undergone throughout the history. In the first chapter the changing powers, privileges and status of the British monarchy are given in a historical perspective, starting with the early ages until 1952. In this chapter, certain acts in British history whose influence may still be seen on today's British monarchy are studied. In 1952 Elizabeth II, the present British Queen, came to the throne. Because of this reason, in the second chapter the importance and roles of today's British monarchy are presented beginning from 1952. In this chapter, firstly, Elizabeth's childhood and adolescence then Elizabeth's duties as a monarch are stated. Chapter I has clearly put forward that, before Elizabeth became the Queen, the sovereign had already lost most of his or her powers. Owing to this reason, when Elizabeth became the Queen she did not have many duties to perform. Since 1952 she has had roles to perform as Head of the Commonwealth, Head of the State, Head of the Church and Head of the Nation. Nevertheless, most of her roles are symbolic. What these roles precisely include is explained under each title given above. Apart from her roles as a monarch, Elizabeth is a mother. In the last part of the second chapter, Elizabeth as a mother and head of her family is considered. This part claims that especially in the 1980smonarchy came increasingly to mean a family rather than an individual. In this part how Elizabeth's children have become the centre of focus by their marriages, divorces and certain scandals and how the image of the monarchy has been tarnished is portrayed. In the third chapter in order to reach a decision about the future of the British monarchy the positive and the negative attitudes of the British people to monarchy are evaluated. In this chapter the opinions of the public which are derived from sources of the media are given. Some of the British people have been criticising the monarchy bitterly and want it to be abolished. Their criticism include the wrong behaviours of the young royals, the expenditure of the monarchy, its being an out-of-date institution and an opponent to democracy. Some other British people have been criticising the monarchy by making a comparison between the royal family and Lady Diana, who was seen as a symbol of modern monarchy before her tragic death and wish to see the monarchy more modern. On the other hand, in spite of all the criticism some Britons still support the monarchy and believe that it should continue. The basic reason for this is that, the British monarchy is a symbol of British culture, national identity, history and tradition. In the conclusion a decision about the future of the British monarchy is reached by considering the historical evolution and present status of the British monarchy, and also evaluating the public opinion about the monarchy. The British monarchy will continue to exist in the future as long as it manages to change and be more modern as a response to the public opinion.