Azerbaycan Cumhuriyeti Gah şehrinin sosyal yapı analizi
Social structure analysis of Gah town in Azerbaijan Republic
  1. Tez No: 98610
  2. Yazar: VASİF HASANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ill ÖZET 20 yy'ın ikinci yarısı ayrı ayrı zamanlarda bölünmüş milletlerin ve devletlerin birleşme dönemidir. Bütün Dünya'da milli kurtuluş hareketinin, bağımsızlık fikirlerinin güçlenmesi yeni dünya düzeni oluşumuna katkıda bulunmuştur. Sovyet rejiminin dağılması bu rejim içinde bulunan diğer devletlerin bağımsızlıklarına kavuşmasına neden olmuştur. Azerbaycan, Türk dünyasının coğrafi merkezidir. Tarih boyunca ve günümüzde bu coğrafi merkezde yaşanan olaylar Türk dünyasının sosyo kültürel birikimine katkıda bulunmuştur. Rusya ve İran imparatorluklarının işgalci politikasının kurbanı olan Azerbaycan 1813 yılı Gülüstan ve 1838 yılı Türkmençay antlaşmalarından sonra ikiye bölünmüş; ülkenin Kuzeyi Rusya'nın, Güneyi iran'ın baskısı ve sömürüsü altına düşmüştür. 28 Mayıs 1918'de Azerbaycan'ın büyük lideri M. Emin Resulzade Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetini kurmuştur. 1918-1920 yılları Demokratik Azerbaycan Cumhuriyeti Azeri Türklerinin birliği için gerçek bir tarihi fırsat oluşturmuştur. Fakat Bolşevik Rusya'nın Baku'yu işgali ve Kuzey Azerbaycan'ın Sovyetleştirilmesi sonucu Azeri Türklerini uzun süre dünya tarihi sahnesinden çıkarmıştır. Ağustos 1991 'de S.S.C.B. dağıldığını resmen ilan ederken, Azerbaycan Cumhuriyeti 30 Eylül 1991 'de bağımsızlığını tekrar elde etmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti bugün birçok ülke tarafından tanınmıştır. BM ve AGİK gibi milletlerarası kuruluşlara üyedir. Azerbaycan kalkınmakta olan bir Türk devletidir. Elimizde olan bu çalışma Azerbaycan Cumhuriyeti Gah şehrinin sosyo kültürel yapısını konu alan olan geniş kapsamlı bir çalışmadır. Azerbaycan Cumhuriyetinin Kuzey Batısında yerleşen Gah şehrinin tarihi, sosyo-küitürel ve etnik yapısıyla zengin ve karmaşık bir yapı oluşturduğundan bu şehirIV araştırma için seçilmiştir. Şehir nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Azeri Türkleriyle beraber Gürcüler ve Lezgiler azınlık olarak yaşamaktadırlar. Bu da Gah şehrinin karmaşık ve zengin bir sosyo-kültürel yapısını oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada şehrin tarihi, coğrafi konumu sosyo-kültürel yapısı incelenmiştir. Ayrıca Azeri Türkleriyle beraber azınlıklar içinde çoğunluğu teşkil eden Gürcü ve Lezgilere anket uygulanmıştır. Bu anketler değerlendirilerek her üç gruba da Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yaşamları ile ilgili kapsamlı ve geniş bir anket uygulanarak alan çalışması yapılmış ve elde edilen bilgiler objektif bir şekilde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma, günümüzde Azerbaycan Cumhuriyeti Gah şehrinin sosyo kültürel yapısı ile ilgili kapsamlı ve ilk çalışma olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Second half of the 20th Century is an era of reunion of the nations and states that have been divided in different periods of history. Strengthening of national independence movements and thoughts of liberty in all regions of the World has shaped the New World order. Collapse of the Soviet regime resulted in gaining of independence of nations and emergence of other states. Azerbaijan is located at the centre of the Turkish world. Historical events and those that occur nowadays in this geographical centre have contributed to and are continuing to contribute to the social and cultural accumulation of the Turkish world. Azerbaijan was divided into two parts by Gülüstan Treaty of 1813 and Türkmençay Treaty of 1828, both made between Persian and Russian Empires, as a result of expansion policies of the mentioned nations. Thus, Northern part of the country entered into Russian influence and exploitation area, whereas Persia occupied the Southern part. On 28th of May 1918, M. Emin Resulzade, one of the great leaders of Azerbaijan, declared independence of Northern Azerbaijan and established Democratic Republic of Azerbaijan. The republic, existed between 1918- 1920, became a real historical opportunity for Azeris in their way to reunion. Unfortunately, occupation of Baku by the Bolshevik Russia and sovietisation of the Northern Azerbaijan have removed Azeris from the world history scene for a long time. After August of 1991, when the USSR was officially declared collapsed, Azerbaijan Republic regained its independence on 30th of September 1991. Azerbaijan Republic has been recognised by a number of states. Azerbaijan is a member of the UN, ECSC, and other international organisations.VI By this research social and cultural structure of town of Gah, Azerbaijan Republic was studied. This town, located at the north-western region of Azerbaijan, was selected as a place of our research because of its complexity and diversity of historical events, social, cultural and ethnic structure thereof. Besides Azeris, who are major habitants of the region, Georgian and Lezgi ethnic groups and other minorities have contributed to diversity, and social and cultural structure of the region. Therefore, historical and geographical position and social and cultural structure of the town were studied. Besides Azeris, Georgian and Lezgi ethnic groups, who consist majority among minorities, were polled. Furthermore, a comprehensive fieid study on social-cultural and social-economic lives of the three major ethnic groups covering both the soviet administration and after independence era was conducted. The results of the poll and field studies were evaluated as objective as possible. This study is the first and the most comprehensive study about modern social and cultural life of town of Gah, Republic of Azerbaijan.