İç mekan tasarımında biçim ve anlam ilişkisine analitik bir yaklaşım: Modern ve modern sonrası dönemlerde havalimanı terminal binaları üzerine örneklemeler
An analytical approach to from and meaning of interior design: Sampling on airport terminal buildings in modern and after modern times
  1. Tez No: 150892
  2. Yazar: FİGEN KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
n ÖZET KARAAĞAÇ Figen, İç Mekan Tasarımında Biçim ve Anlam İlişkisine Analitik Bir Yaklaşım: Modern ve Modern Sonrası Dönemlerde Havalimanı Terminal Binaları Üzerine Örneklemeler, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006 Tasarım ve düzenleme kompozisyonları, kurgulanma sürecinde bir biçimleniş organizasyonu izlerler. Her kompozisyonun bir dil'i, anlatımı vardır. Bu çalışma, iç mekan tasarım sürecinin sahip olduğu iletişim ve biçimleniş dizgelerinin ortaya konulması için yapılmıştır. Birinci bölümde, çalışma konusunun belirlenmesi, amaç ve hedeflenen sonuç için yapılan çalışmanın kurgusu anlatılmış ve süreç içinde izlenecek yöntem ve teknikler açıklanmıştır. İkinci bölümde, iç mekan tasarımında biçim ve anlam kavramlarının mekan tasarım sürecindeki etkileri incelenmiştir. Mekan tasarımında biçimsel boyut; biçimleniş organizasyonları, biçimleniş öğeleri, biçimleniş ilkeleri, görsel algı ilkeleri ve mekansal organizasyon ilkeleri temelinde irdelenmiş ve anlamsal boyut ile olan ilişkisi, düz anlamsal-yan anlamsal dizgeleri göstergebilim ve algı ilkeleri temelinde ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde, tasarım tarihinin modern ve modern sonrası dönemlerine hakim olmuş çeşitli tasarım yaklaşımları özelinde biçim-anlam ilişkisi incelenerek analitik değerlendirmesi yapılmıştır. Dördüncü Bölümde, havacılık tarihinin gelişim süreci başlangıcından bugüne değin incelenmiş ve bu süreçte ortaya konmuş modern ve modern sonrası dönemler havalimanı terminal binaları üzerinde biçim-anlam ilişkisi değerlendirilerek karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda karşılaştırmalı analiz tabloları ile modern ve modern sonrası dönemler ortaya konmuş, tasarım öğe ve ilkeleri kavramsal olarak değerlendirilmiş, havalimanı tasarımları üzerinde örneklenmiştir. Anahtar Sözcükler Biçim, Anlam, Modern, Modern Sonrası, İç Mekan, Havalimanı
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT KARAA?AÇ Figen, An Analytical Approach to Form and Meaning of Interior Design: Sampling on Airport Terminal Buildings in Modern and After Modern Times, Master Thesis, Ankara 2006 Design and arrangement compositions always follow a format, during the editing process. All compositions have its own dialog and expression. The aim of this study is to display the communication and formating systems of the interior design process. In the first part, there is the determination of the study subject; the explanation of the editing of the study according to the aimed conclusion and the explanation of the methodology and technics used during the process. In the second part, effects of form and meaning concepts in the process of interior design are examined. Forming in the space design is considered on the basis of organizations and subjects principals, visual perception principals and space organization principals, it's relation with the meaning dimension is considered according to the simple meaningly-side meaningly squence semiology and perception principals. In the third part, there is the analytic evaluation of the design history in modern and after modern times by analysing the form-meaning relation in various design approachs. In the fourth part, there is an evaluation of the aviation history from its beginning till today. Also there is an analysis of the terminal structures in modern and after modern times according to the form-meaning relation. Finally with the help of the comparative analysis, the modern and after modern times have been demonstrated, the design component and principles have been evaluated, and they have been sampled with the airport designs. Key Words Form, Meaning, Modern, After-Modern, Interior, Airport