Glokom tiplerinde kornea biyomekaniği ve lamina kribroza ilişkisi
Corneal biomechanics and lamina cribrosa relationship in glaucoma subtypes
- Tez No: 986111
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Primer açık açılı glokom (PAAG), psödoeksfoliasyon glokomu (PEG) ve normotansif glokom (NTG) hastalarında lamina kribroza (LK) kalınlığı ile kornea biyomekanik parametrelerinin değerlendirilmesi, gruplar arasında karşılaştırılması ve olası korelasyonların araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, prospektif kesitsel çalışmaya, 3 Haziran-3 Aralık 2024 tarihleri arasında SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Glokom birimine başvuran erken evre glokom tanılı hastalar dahil edildi. Hastaların kornea biyomekanik özellikleri Oküler Cevap Analizörü ile, LK kalınlıkları ise EDI-OKT (Enhanced Depth Imaging Optical Coherence Tomography, Geliştirilmiş Derinlik Görüntüleme-Optik Koherens Tomografi) ile değerlendirildi. Gruplar doğrusal karma modeller ve gerektiğinde Kruskal-Wallis testi ile karşılaştırıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 137 hastaya ait 221 göz dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 65,7 ± 8,8 yıl olup, %55,5'i (n=76) kadın, %44,5'i (n=61) erkekti. Gözlerin %46,6'sı (n=103) PAAG, %32,6'sı (n=72) PEG ve %20,8'i (n=46) NTG grubundaydı. LK kalınlığı PAAG grubunda, PEG ve NTG gruplarına göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Korneal Histerezis (CH: Corneal Hysteresis) değerleri PAAG grubunda hem PEG hem de NTG gruplarına göre daha yüksek bulundu. Kornea Direnç Faktörü (CRF: Corneal Resistance Factor) değerleri ise PAAG grubunda NTG grubuna göre anlamlı derecede yüksek iken, PEG grubu ile fark anlamlı değildi. PAAG ve NTG gruplarında LK kalınlığı ile IOPg (Goldmann-correlated Intraocular Pressure) ve IOPcc (Corneal-compensated Intraocular Pressure) arasında negatif korelasyon saptandı. NTG grubunda ayrıca LK kalınlığı ile CRF arasında negatif korelasyon izlendi. Santral korneal kalınlık tüm gruplarda IOPcc, IOPg ve CRF ile pozitif korelasyon gösterirken, PAAG ve NTG gruplarında CH ile de pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç: Glokom tipleri arasında LK kalınlığının ve kornea biyomekanik özelliklerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır. PAAG grubunda görülen daha kalın LK ve daha yüksek CH ve CRF değerleri bu farklılığı desteklemektedir. NTG grubunda saptanan LK-CRF negatif korelasyonu literatüre yeni bir katkıdır. Bu bulgular, farklı glokom tiplerinin patogenezinde LK ve kornea biyomekaniğinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate lamina cribrosa (LC) thickness and corneal biomechanical parameters in different glaucoma subtypes (primary open-angle glaucoma, pseudoexfoliation glaucoma, and normal-tension glaucoma), compare them among groups, and investigate possible correlations. Materials and Methods: A prospective, single-center, cross-sectional study was conducted on patients with early-stage glaucoma who presented to the Glaucoma Unit of Ankara Training and Research Hospital between June and December 2024. Corneal biomechanics were assessed using the Ocular Response Analyzer, and LC thickness was measured with enhanced depth imaging optical coherence tomography (EDI-OCT). Group differences were analyzed with linear mixed models and, when required, the Kruskal–Wallis test. Pearson correlation analysis was used to evaluate associations between variables. Results: The study included 221 eyes from 137 patients. Participants had a mean age of 65,7 ± 8,8 years, with 76 (55,5%) females and 61 (44,5%) males. Of all eyes, 46,6% belonged to the POAG group, 32,6% to PEG, and 20,8% to NTG. LC thickness was higher in POAG compared with PEG and NTG. Corneal hysteresis (CH) was also greater in POAG than in the other two groups. Corneal resistance factor (CRF) was elevated in POAG compared with NTG, whereas the difference between POAG and PEG was insignificant. LC thickness was negatively correlated with both Goldmann-correlated intraocular pressure (IOPg) and corneal-compensated intraocular pressure (IOPcc) in POAG and NTG. In NTG, LC thickness also showed a negative correlation with CRF. Central corneal thickness correlated positively with IOPcc, IOPg, and CRF in all groups, and with CH in POAG and NTG. Conclusion: LC thickness and corneal biomechanics differ across glaucoma subtypes. Thicker LC and higher CH and CRF in POAG underline these differences. The novel negative correlation between LC and CRF in NTG provides new insights into disease mechanisms, suggesting a role of LC and corneal biomechanics in glaucoma pathogenesis.