Bazı buğdaygil yem bitkilerinin in vitro gaz üretimi, organik madde sindirimi ve nispi yem değeri ile metabolik enerji içeriklerinin karşılaştırılması
Comparison of in vitro gas production, organic matter digestion, relative feed values and metabolic energy contents of some forage grasses
- Tez No: 986112
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Siirt-Batman ili meralarında doğal olarak yetişen bazı buğdaygil yem bitkilerinin in vitro gaz üretimi, organik madde sindirimi ve nispi yem değeri ile metabolik enerji içeriklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Buğdaygil yem bitkileri olarak püsküllü brom (Bromus tectorum), başakotu (Bromus hordeaceus), yabani yulaf (Avena fatua), çok yıllık çavdar (dağ çavdarı: Secale montanum), çok yıllık çim (Lolium perenne), tavus Otu (Agrostis sp), yabani arpa (Hordeum spontaneum) ve yumrulu salkımotu (Poa bulbosa)'na ait yem örneklerinde in vitro gaz üretim miktarları ve gaz üretim parametreleri ile organik madde sindirimi (OMS), metabolik enerji (ME), net enerji laktasyon (NEL), kimyasal kompozisyon ve nispi yem değerleri (NYD) belirlenmiştir. Yem numunelerinin besin madde kompozisyonları Weende analiz yöntemine göre, yem değerleri ise in vitro gaz üretim tekniğine göre yapılmıştır. Bu teknikte kullanılan rumen sıvısı 7 yaşlı Holstein ırkı kısır sığırdan alınmıştır. Gaz üretim miktarı ve parametrelerin belirlenmesi için yemler 2, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 36, 48, 72 ve 96 saat süre ile inkübasyona bırakılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Ham kül, ham protein, ham yağ ve hücre duvarı yapıları (NDF, ADF, ADL) açısından yem bitkileri arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. 6, 48, 72 ve 96 saatlik inkübasyon sonunda araştırılan buğdaygil yem türleri arasında gaz üretim değerleri bakımından anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir (P<0.05). Yem bitkilerinin in vitro analizi sonucu saptanan gaz üretim parametreleri (a, b, a+b) ve pH değerleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P<0.05). ME, NEL ve OMS gibi tahminlenen parametreler bakımından incelenen buğdaygil yem bitkileri arasındaki farklılıkların önemli olduğu belirlenmiştir (P<0.05). Kuru madde tüketimi ve nispi yem değerleri arasındaki farklılıklar önemli olurken (P<0.01), kuru madde sindirim değerlerindeki farklılıklar (P>0.05) bulunmuştur. Sonuç: Bulguların saha koşullarında doğrulanması ve ulusal hayvan besleme programlarına entegrasyonu, bölgesel yem kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanımını ve hayvancılıkta verimliliğin artırılmasını destekleyecektir. Siirt-Batman ili meralarındaki kaba yem çeşitliliğinin bilimsel olarak değerlendirilmesi, yalnızca bölgesel değil, aynı zamanda ulusal hayvancılık sektörüne de önemli katkılar sunabilecek bir referans çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to compare the in vitro gas production, organic matter digestibility, relative feed value and metabolic energy contents of some forage grasses naturally growing in the pastures of Siirt-Batman province. Method: In vitro gas production and parameters, organic matter digestibilities (OMD), metabolic energy (ME), net energy lactation (NEL) contents, chemical compositions and relative feed values (RFV) of samples of forage grasses such as tufted brome (Bromus tectorum), spikedace (Bromus hordeaceus), wild oat (Avena fatua), perennial rye (Secale montanum), perennial rye (Lolium perenne), peacock grass (Agrostis sp), wild barley (Hordeum spontaneum) and tuberous bunchgrass (Poa bulbosa) were determined. To prove nutrient compositions of the forage grasses feed samples were analyzed according to the Weende analysis method, and feed values were detected according to the in vitro gas production technique. The rumen fluid to be used in this technique was taken from 7 years old Holstein breed sterile cattle. To determine the amount of gas production and parameters, the feeds were incubated for 2, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 36, 48, 72 and 96 hours. The obtained data were evaluated with one-way variance analysis in the SPSS 20.0 package program. Findings: Significant differences were determined among the forage plants in terms of crude ash, crude protein, ether extract and cell wall structures (NDF, ADF, ADL). At the end of 6, 48, 72 and 96 hours of incubation, significant differences were detected among the investigated forage grass species in terms of gas production (P<0.05). The differences between the gas production parameters (a, b, a+b) and pH values determined as a result of in vitro analysis of forage plants were found significant. It was determined that the differences among the examined forage grass plants in terms of estimated parameters such as ME, NEL and OMD were significant (P<0.05). Althouh the differences between feed samples in terms of dry matter consumption and relative feed values were significant (P<0.01), dry matter digestibility values was not significant (P>0.05). Results: Validation of the findings in field conditions and integration into national animal nutrition programs will support the sustainable use of regional feed resources and the increase of livestock productivity. The scientifically based assessment of forage diversity in Siirt–Batman province pastures is a reference study that will make significant contributions not only to the regional but also to the national animal husbandry sector.