Bazı kaynaklardan klorofil a ve klorofil b'nin ekstraksiyonu, saflaştırılması ve karakterizasyonu
Extraction, purification and characterization of chlorophyll a and chlorophyll b from some sources
- Tez No: 986117
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının ilk aşamasında, toz haldeki liyofilize ıspanak, spirulina ve domates sapının içerdiği klorofiller, farklı çözücüler (aseton, metanol ve etanol) kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, denenen kaynaklardan liyofilize ıspanağın diğerlerine göre daha yüksek düzeyde klorofil içerdiği tespit edilmiştir. Ayrıca hem klorofil a hem de klorofil b miktarları dikkate alındığında, klorofiller için en uygun çözücünün aseton olduğu belirlenmiştir. Daha sonra tezin ikinci aşamasına geçilmiş ve aseton kullanılarak toz haldeki liyofilize ıspanaktan ekstrakte edilen klorofillerin ileri saflaştırma çalışmalarına başlanmıştır. Bu amaçla, dolgu maddesi olarak silika jel kullanılan bir kolon kromatografisi tekniği ile ıspanaktaki klorofil a, klorofil b ve diğer renk pigmentleri ayrı ayrı elde edilmiştir. Kolon kromatografisinden elde edilen klorofil a ve b fraksiyonları, mobil faz olarak petrol eteri:2-propanol:su (90.7:9.07:0.23, v/v/v) karışımının kullanıldığı ince tabaka kromatografisine uygulanmıştır. İnce tabaka kromatografisinde pigmentlerin ayrımı gerçekleştikten sonra klorofil a ve b maddeleri plakadan kazınmış ve metanol içerisine alınıp filtre edilmiştir. Bu şekilde saflaştırılması tamamlanan klorofil a ve b maddelerinin tanımlamalarının yapılması ve saflık derecelerinin belirlenmesi için yüksek basınçlı sıvı kromatografisi tekniği kullanılmıştır. Sonuçta, tarafımızdan uygulanan yöntemle, 0.5 g liyofilize ıspanak tozundan %91 saflıkta 0.075 mg klorofil a ve %86 saflıkta 0.0318 mg klorofil b elde edilebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this thesis, chlorophylls contained in powdered lyophilized spinach, spirulina and tomato stems were extracted using different solvents (acetone, methanol and ethanol). The results indicated that lyophilized spinach contained higher levels of chlorophyll than the other tested sources. Furthermore, considering the amounts of both chlorophyll a and chlorophyll b, acetone was determined to be the most suitable solvent for the extraction of chlorophylls. In the second phase of the thesis, advanced purification studies of chlorophylls extracted from lyophilized spinach powder using acetone were conducted. For this purpose, chlorophyll a, chlorophyll b, and other color pigments in spinach were separately obtained by a column chromatography technique using silica gel as a packing material. Chlorophyll a and b fractions obtained from column chromatography were applied to thin-layer chromatography using a mixture of petroleum ether:2-propanol:water (90.7:9.07:0.23, v/v/v) as the mobile phase. After separation of the pigments in the thin-layer chromatography, chlorophyll a and b were scraped from the plate and taken up in methanol before being filtered. High-pressure liquid chromatography was used to identify and determine the purity levels of chlorophyll a and b after purification. Our method yielded 0.075 mg of chlorophyll a with a purity of 91% and 0.0318 mg of chlorophyll b with a purity of 86% from 0.5 g of lyophilized spinach powder.