2023-2027 yılları arasında koyun eti üretim eğilimleri: Önde gelen ülkeler ve Türkiye için arıma analizi
Sheep meat production trends between 2023–2027: Arima analysis for leading countries and Türkiye
- Tez No: 986122
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEMİH UZUNDUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gıda ve Tarım Örgütü (GTÖ) verilerini kullanarak Dünya, Lider ülkeler ve Türkiye'nin 2023-2027 yılları koyun eti üretim tahminleri yapmak çalışmanın amacını oluşturmuştur. Yöntem: 1961-2022 yılları arası 62 yıllık koyun eti verilerinden yararlanılarak 2023-2027 dönemi Dünya, Lider ülkeler ve Türkiye'nin üretim miktarları SAS istatistik programında ARIMA zaman serisi modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Bulgular: 1961 yılında dünya genelinde yaklaşık 4,93 milyon ton koyun eti üretilmiştir. Bu üretim miktarı 1980 yılına gelindiğinde 5,64 milyon ton düzeyine yükselmiştir. 2022 yılındaki küresel koyun eti üretimi ise 10,27 milyon ton olarak gerçekleşmiştir. Mevcut eğilimler doğrultusunda 2027 yılı için küresel koyun eti üretiminin yaklaşık 10,72 milyon ton olacağı öngörülmektedir. Ayrıca 2018-2022 yılları için tahmin ile gerçekleşen değerler arasındaki sapma oranı Dünya'da-%1,21 olup, Çin'de -%1,07, Hindistan'da -%2,68, Avusturalya'da -%1,00, Türkiye'de -%11,02, Yeni Zelanda'da %0,91, Cezayir'de %0,33, İngiltere'de %0,75, Sudan'da %1,02, Pakistan'da %0,37 ve İran'da %5,64 olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar: Elde edilen sonuçlara göre dünya genelindeki üretimin 2023–2027 döneminde 11,36 milyon tondan 12,02 milyon tona yükseleceği öngörülmektedir. Aynı dönemde Çin'in üretimi 2,86 milyon tondan 3,07 milyon tona, Hindistan'ın üretimi ise 1,13 milyon tondan 1,51 milyon tona yükselecektir. Avustralya'da üretim düzeyi 0,71–0,72 milyon ton aralığında sabit kalırken, Türkiye'de üretimin 0,50 milyon tondan 0,52 milyon tona yükseleceği anlaşılmaktadır. Yeni Zelanda'nın üretiminin 0,44 milyon ton düzeyinde durağan seyredeceği; Cezayir'de 0,35 milyon tondan 0,37 milyon tona, Sudan'da 0,27 milyon tondan 0,28 milyon tona, Pakistan'da ise 0,25 milyon tondan 0,27 milyon tona çıkacağı öngörülmüştür. İran'da ise üretimin 0,26 milyon tondan 0,24 milyon tona geriledikten sonra 0,25 milyon ton civarına yeniden yükseleceği tahmin edilmektedir. Ülkelerin üretim artışını sürdürülebilir kılmak için verimlilik odaklı modern tekniklere yatırım yapması, iklim risklerine uyum sağlaması ve tedarik zinciri verimliliğini artıracak yapısal iyileştirmelere yönelmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to forecast sheep meat production for the world, leading countries, and Türkiye between 2023 and 2027 using data from the Food and Agriculture Organization (FAO). Method: Using 62 years of sheep meat data from 1961 to 2022, the production quantities for the world, leading countries, and Türkiye for the 2023–2027 period were forecasted using ARIMA time series models in the SAS statistical program. Findings: In 1961, global sheep meat production was approximately 4.93 million tons, rising to 5.64 million tons by 1980. By 2022, global production reached 10.27 million tons, and current trends indicate that it is expected to be around 10.72 million tons by 2027. Additionally, the deviation between forecasted and actual values for 2018–2022 was calculated as -1.21% globally, -1.07% for China, -2.68% for India, -1.00% for Australia, -11.02% for Türkiye, 0.91% for New Zealand, 0.33% for Algeria, 0.75% for the United Kingdom, 1.02% for Sudan, 0.37% for Pakistan, and 5.64% for Iran. Conclusions: According to the results, global sheep meat production is projected to increase from 11.36 million tons to 12.02 million tons during the 2023–2027 period. During the same period, China's production is expected to rise from 2.86 million tons to 3.07 million tons, and India's production from 1.13 million tons to 1.51 million tons. Production in Australia is projected to remain stable between 0.71 and 0.72 million tons, whereas Türkiye's production is expected to increase from 0.50 million tons to 0.52 million tons. New Zealand's production is forecasted to remain steady at approximately 0.44 million tons. Algeria's production is expected to rise from 0.35 million tons to 0.37 million tons, Sudan's from 0.27 million tons to 0.28 million tons, and Pakistan's from 0.25 million tons to 0.27 million tons. In Iran, production is projected to decrease from 0.26 million tons to 0.24 million tons before rising again to approximately 0.25 million tons. Countries are recommended to invest in efficiency-oriented contemporary methods, adjust to climatic risks, and undertake structural adjustments that increase the efficiency of their supply chains to continue growing their output.