Transperineal, transrektal yolla yapılan prostat biyopsilerinin kanser yakalama, komplikasyon, cinsel fonksiyonlara olan etkisinin ve biyopsi sırasında duyulan ağrının karşılaştırılması
Comparison of cancer detection rates, complications, effects on sexual function, and pain experienced during transperineal and transrectal prostate biopsies
- Tez No: 986127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT KÜÇÜKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, transrektal ve transperineal prostat biyopsi yöntemlerinin prostat kanseri tanısındaki etkinliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, radyolojik, klinik ve histopatolojik parametrelerin biyopsi sonuçlarıyla olan ilişkisi değerlendirilerek tanısal başarının artırılması hedeflenmiştir. Bu çalışma, retrospektif, gözlemsel ve karşılaştırmalı bir klinik araştırma olarak Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2024 – Eylül 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Toplamda 290 hasta retrospektif olarak değerlendirmeye alınmış, hastalar biyopsi yöntemine göre transrektal (TR) ve transperineal (TP) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta da multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (mpMRG) ile değerlendirilen PIRADS skoru, PSA düzeyi ve PSA dansitesi gibi klinik parametreler kullanılmıştır. Tüm hastalara 12 kadranlı sistematik biyopsi uygulanmış, gerektiğinde hedefe yönelik örnekleme yapılmıştır. Histopatolojik incelemeler sonucunda kanser saptanma oranı, klinik anlamlılık, pozitif çekirdek oranı ve maksimum kanser odak uzunluğu gibi parametreler karşılaştırılmıştır. Genel kanser saptama oranı TR grubunda %72,1, TP grubunda %70,4 olarak belirlenmiş; aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Klinik olarak anlamlı prostat kanseri saptama oranı TR grubunda %47,1, TP grubunda %43,2 olup fark anlamlı değildir (p>0,05). PIRADS 5 skorlu hastalarda TR grubunda %64,6, TP grubunda %45,3 oranında kanser saptanmış, yüksek riskli PIRADS olgularında kanser oranları sırasıyla %84,6 ve %82,7 olarak bulunmuştur. Pozitif çekirdek oranı, maksimum kanser uzunluğu ve PSA dansitesi TR grubunda daha yüksek olup bazı istatistiksel anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p<0,05). Lezyon lokalizasyonu açısından anterior ve apikal bölgelerde TP yönteminin daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızda transrektal biyopsi uygulanan hastalarda genel komplikasyon oranının transperineal biyopsiye kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Özellikle ateş, tanılı idrar yolu enfeksiyonu ve antibiyotik gereksinimi gibi enfeksiyöz komplikasyonların yalnızca transrektal biyopsi grubunda görülmesi, bu yöntemin enfeksiyon riski açısından daha dezavantajlı olduğunu ortaya koymaktadır. Rektal kanamanın da sadece transrektal biyopsi grubunda izlenmesi, bu yaklaşıma özgü rektal kaynaklı komplikasyon riskini desteklemektedir. Buna karşılık dizüri, hematüri, hematospermi, idrar retansiyonu ve hastane yatışı gibi diğer komplikasyonlar her iki grupta benzer oranlarda görülmüş ve çoğunlukla hafif ve kendini sınırlayan nitelikte olmuştur. Transperineal biyopsi grubunda nadiren izlenen perineal ağrı ve hassasiyet ise ciddi morbiditeye yol açmamıştır. Her iki biyopsi yöntemi prostat kanseri tanısında benzer tanısal başarı sağlamaktadır Yüksek PIRADS skoru ve yüksek PSA dansitesine sahip bireylerde kanser saptanma oranlarının daha yüksek bulunması, hedefe yönelik biyopsi uygulamalarında multiparametrik manyetik rezonans görüntülemenin (mpMRG) etkin ve güvenilir bir kılavuz yöntem olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the diagnostic efficacy of transrectal and transperineal prostate biopsy techniques in the detection of prostate cancer. In this context, the relationship between radiological, clinical, and histopathological parameters and biopsy outcomes was evaluated to improve diagnostic accuracy. This retrospective, observational, and comparative clinical study was conducted at the Department of Urology, Pamukkale University Faculty of Medicine, between January 2024 and September 2025. A total of 290 patients were retrospectively analyzed and divided into two groups according to the biopsy technique: transrectal (TR) and transperineal (TP). In both groups, clinical parameters including Prostate Imaging–Reporting and Data System (PI-RADS) score assessed by multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI), prostate-specific antigen (PSA) level, and PSA density were evaluated. All patients underwent a 12-core systematic biopsy, with additional targeted sampling performed when indicated. Histopathological outcomes such as cancer detection rate, clinical significance, positive core ratio, and maximum cancer core length were compared between the groups. The overall cancer detection rate was 72.1% in the TR group and 70.4% in the TP group, with no statistically significant difference between the two methods (p>0.05). The rate of clinically significant prostate cancer was 47.1% in the TR group and 43.2% in the TP group, also without a significant difference (p>0.05). Among patients with PI-RADS 5 lesions, cancer detection rates were 64.6% in the TR group and 45.3% in the TP group, while in high-risk PI-RADS lesions overall, cancer detection rates were 84.6% and 82.7%, respectively. The positive core ratio, maximum cancer core length, and PSA density were higher in the TR group, with some statistically significant differences observed (p<0.05). Regarding lesion localization, the TP approach was found to be more advantageous for anterior and apical lesions. The overall complication rate was significantly higher in patients undergoing transrectal biopsy compared with those undergoing transperineal biopsy. In particular, infectious complications such as fever, documented urinary tract infection, and the need for antibiotic treatment were observed exclusively in the transrectal biopsy group, indicating a higher infection risk associated with this approach. Rectal bleeding was also observed only in the transrectal group, supporting the presence of rectal source–related complications specific to this method. In contrast, other complications including dysuria, hematuria, hematospermia, urinary retention, and hospitalization occurred at similar rates in both groups and were mostly mild and self-limiting. Perineal pain or tenderness, observed infrequently in the transperineal biopsy group, did not result in significant morbidity. In conclusion, both biopsy techniques demonstrated comparable diagnostic performance in the detection of prostate cancer. The higher cancer detection rates observed in patients with higher PI-RADS scores and elevated PSA density suggest that multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) serves as an effective and reliable guidance tool for targeted prostate biopsy.