Gelecek lepton çarpıştırıcılarında higgs bozonu ve z bozonu birlikte üretiminde yeni fizik araştırması
Search for new physics in associated production of higgs boson and z boson at future lepton colliders
  1. Tez No: 986126
  2. Yazar: IŞINSU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Lepton çarpıştırıcılarında Higgs ve Z bozonlarının birlikte üretildiği l+l−→ZH süreci, Higgs fiziğinin hassas bir şekilde incelenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu tezde, lepton–antilepton çarpışmaları sonucunda ortaya çıkan ZH üretim süreci ve bozunum kanalları üzerinden yeni fiziğe duyarlılık araştırılmıştır. Higgs fabrikaları ve yüksek enerjili gelecek lepton çarpıştırıcılarının Higgs bozonunun özelliklerini daha yüksek hassasiyetle ölçme potansiyeli değerlendirilmiştir. Yeni fizik senaryoları kapsamında tanımlanan etkin etkileşim köşeleri dikkate alınarak hesaplamalar yapılmış, kullanılan yöntem ve araçlar aracılığıyla bu çarpıştırıcıların yeni fizik arayışlarındaki katkısı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The associated production of a Higgs boson with a Z boson (l+l−→ZH) at lepton colliders plays a crucial role in precision studies of Higgs physics. In this thesis, the sensitivity to new physics has been investigated through the ZH production process and its decay channels in lepton–antilepton collisions. The potential of proposed Higgs factories and future high-energy lepton colliders to achieve more precise measurements of the Higgs boson properties has been explored. Within the framework of new physics scenarios, effective interaction vertices have been introduced, and detailed calculations have been performed to assess the capability of these colliders in probing physics beyond the Standard Model.