Türkiye çay üretiminin 2025-2028 dönemindeki üretim miktarının arıma modeliyle tahmini
Prediction of the production amount of Turkey's tea production in the 2025-2028 period
- Tez No: 986133
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 34 yıllık üretim verilerinden yararlanılarak zaman serisi analizlerinden ARIMA (p,d,q) modeliyle çalışıp 2025-2028 yılları çay üretim miktarını tahmin etmek amaçlanmıştır. Yöntem: 1991-2024 yılları arası 34 yıllık çay üretim verilerinden yararlanılarak 2025- 2028 dönemi Türkiye çay üretim miktarları ARIMA zaman serisi modelleri uygulanarak tahmin edilmiştir. Bulgular: Çalışmada 1991-2024 verileriyle 2025-2028 yılları arasındaki çay üretim miktarları tahmin edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de üretim yapılan Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, Ordu illerinden elde edilen veriler doğrultusunda Türkiye genelinde artış olması öngörülmektedir. Sonuçlar: Bu çalışmada da önde gelen iller ve Türkiye için tahminler yapılmış olup buna bağlı olarak ise diğer illerin payı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de çay üretimi 1992 yılında 724 383 ton iken, 2024 yılına gelindiğinde 1 414 000 tona ulaşmıştır. ARIMA modeline dayalı tahminlere göre, 2025-2028 yılları arasında yıllık ortalama çay üretiminin en düşük 1 311 808 ton, en yüksek ise 1 788 671 ton seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Based on 34 years of production data from the Turkish Statistical Institute (TURKSTAT), the ARIMA (p,d,q) model was employed within time series analyses to estimate Turkey's tea production for 2025–2028 Method: Using 34 years of annual tea production data (1991–2024), ARIMA time series models were applied to forecast Türkiye's tea production amounts for the period 2025–2028.. Findings: In the study, data from 1991–2024 were used to forecast tea production between 2025 and 2028. According to the data obtained from the tea-producing provinces of Rize, Trabzon, Artvin, Giresun, and Ordu, an overall increase in tea production in Türkiye is projected. Conclusions: Tea production in Türkiye increased from 724,383 tons in 1992 to 1,414,000 tons in 2024. According to ARIMA model-based forecasts, the average annual tea production between 2025 and 2028 is expected to range from a minimum of 1,311,808 tons to a maximum of 1,788,671 tons.