Kripto para piyasasındaki teknik göstergelerle fiyat hareketleri arasındaki ilişki
The relationship between tecnicial indicators and price movements in the cryptocurrency market
  1. Tez No: 986139
  2. Yazar: YAKUP ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri ve İş Analitiği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, kripto para piyasasında teknik göstergeler ile fiyat hareketleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada, teknik analiz kapsamında kullanılan başlıca göstergeler olan hareketli ortalamalar, RSI, MACD, Bollinger Bantları gibi indikatörler ele alınmış ve bu göstergelerin kripto para fiyatları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Beş farklı kripto para ve beş teknik gösterge üzerinden yürütülen analizler, yatırımcıların daha doğru ve stratejik kararlar almasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışmada fiyat hareketlerini etkileyen yatırımcı davranışları, bilgi asimetrisi, sürü psikolojisi ve teknolojik gelişmeler gibi unsurlar da detaylı şekilde ele alınmıştır. Literatürdeki bulgular ve yapılan analizler, teknik göstergelerin geçmiş veriler üzerindeki performansına dayanarak fiyat tahmini yapılabileceğini desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma kripto para piyasasının daha öngörülebilir ve sürdürülebilir hale gelmesine katkı sağlamayı hedeflemekte ve yatırımcılara yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between technical indicators and price movements in the cryptocurrency market. The study focuses on key indicators used in technical analysis, including moving averages, RSI, MACD, and Bollinger Bands, evaluating their impact on cryptocurrency prices. Analyses conducted on five different cryptocurrencies using five technical indicators aim to help investors make more accurate and strategic decisions. Furthermore, the study thoroughly examines factors influencing price movements, such as investor behavior, information asymmetry, herd psychology, and technological developments. Findings from the literature and conducted analyses support the notion that price predictions can be made based on the historical performance of technical indicators. Consequently, this study aims to contribute to making the cryptocurrency market more predictable and sustainable, providing guiding recommendations to investors.