Çocuklarda yeme davranışı ve ebeveyn besleme tarzı ile ağız sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between children's eating behavior, parental feeding style, and oral health
  1. Tez No: 986145
  2. Yazar: GİZEM KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY SÜRME
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarda yeme davranışları ve ebeveyn besleme tarzları ile ağız sağlığı göstergeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmaya, 4–9 yaş aralığındaki 250 çocuk ve ebeveynleri dahil edilmiştir. Çocukların ağız ve diş sağlığı DMFT/dmft, gingival indeks ve debris indeksi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) ve Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA) formları ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact testi ve Bonferroni Düzeltmeli Z testi; değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde ise yol analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çocuğun yaşı ile duygusal az yeme puanı arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmuştur (r=-0,126; p=0,047). Çocuk VKİ persentil sınıflaması ile tokluk heveslisi (r=-0,138; p=0,030) ve yavaş yeme (r=-0,185; p=0,003) puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişkiler mevcuttur. DMFT/dmft, gingival ve debris indeks değerleri ile ÇYDA ve EBTA alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). EBTA alt boyutları ile ÇYDA alt boyutları arasında pozitif ve negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler mevcuttur (p<0,05). Yol analizi sonucuna göre ebeveyn eğitim seviyesi ile çocuğun yaşının ağız sağlığı üzerinde etkili olduğu görülmüştür (p<0,05). Sonuç: Bu çalışmada, çocukların ağız sağlığı ile çocukların yeme davranışları ve ebeveyn besleme tarzları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Öte yandan, çocukların yeme davranışlarının ebeveyn besleme tarzlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgu, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının desteklenmesinde ebeveyn tutumlarının önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between eating behaviors and parental feeding styles with oral health indicators in preschool and early school-age children. Method: The study included 250 children aged 4 to 9 years and their parents. The oral and dental health of the children was assessed using the DMFT/dmft index, Gingival Index, and Debris Index. The Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) and the Parental Feeding Style Questionnaire (PFSQ) were completed by the parents. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Monte Carlo corrected Fisher's Exact test, and Bonferroni corrected Z test were used for group comparisons. Path analysis was performed to evaluate the relationships between variables. Results: A very weak negative correlation was found between the child's age and emotional undereating score (r=-0.126; p=0.047). There were also statistically significant very weak negative correlations between the child's percentile and satiety responsiveness (r=-0.138; p=0.030) and slowness in eating (r=-0.185; p=0.003). No statistically significant relationship was found between DMFT/dmft, gingival and debris indices, and the subscales of CEBQ and PFSQ (p>0.05). There are significant positive and negative correlations between the subscales of the PFSQ and the CEBQ (p<0,05). According to the results of the path analysis, parental education level and the child's age were found to have an effect on oral health (p<0,05). Conclusion: In this study, no significant relationship was found between children's oral health and their eating behaviors or parental feeding styles. On the other hand, children's eating behaviors were found to be associated with parental feeding styles. This finding indicates that parental attitudes may play an important role in supporting healthy eating habits.