Farklı siman tipleriyle uygulanan pediatrik kronların stres değerlerinin karşılaştırılması: Sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 986144
  2. Yazar: CEREN GÜMÜŞ SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, süt dişlerine uygulanan paslanmaz çelik kron (PÇK), pediatrik zirkonya kron (PZK) ve Bioflx kronların, oklüzal ve lateral kuvvetler altında diş dokularında oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar analizi (SEA) ile incelenmesidir. Böylece klinik kullanımları sonucunda restoratif materyaller ve dental dokularda ortaya çıkabilecek olası durumların öngörülmesi hedeflenmiştir. Çalışmada, herhangi bir çürük veya defekti bulunmayan sağlıklı diş modeli ile tam kron restorasyonu yapılmış dokuz farklı model oluşturulmuştur. ABAQUS yazılımı kullanılarak, maksimum ısırma kuvvetini ve lateral kuvvetleri taklit etmek amacıyla 330 N'luk kuvvetler 0°, 45° ve 90° açılarla uygulanmıştır. Kullanılan restoratif materyaller PÇK, PZK ve Bioflx kronlar olup; simantasyonda cam ionomer siman (CİS), rezin modifiye cam ionomer siman (RMCİS) ve dual-cure rezin siman tercih edilmiştir. Tüm yapıştırıcı simanlar 100 µm kalınlığında uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, PZKlar'da kron içerisinde daha yüksek, dentin üzerinde ise daha düşük stres değerleri saptanmıştır. Ayrıca, PZK uygulanan modellerde dentine ulaşan stres değerleri sağlıklı diş modelindekinden daha düşük bulunmuştur. Bioflx kronlar, diğer materyallere kıyasla daha fazla deformasyon göstermiştir. CİS, bütün kron tiplerinde dentine daha düşük stres iletimi sağlamış; rezin modifiye cam iyonomer ve dual-cure rezin simana kıyasla daha avantajlı bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmadan elde edilen veriler, farklı kron materyalleri ve siman tiplerinin dentin üzerindeki stres dağılımını anlamlı ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, klinik uygulamalarda materyal seçiminin yalnızca estetik veya dayanıklılık açısından değil, aynı zamanda alttaki diş dokusunun korunması yönünden de büyük önem taşıdığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, çocuk dişlerinde kullanılacak restoratif materyal seçiminde klinisyenlere yol gösterici olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the stresses generated in dental tissues by stainless steel crowns (SSCs), pediatric zirconia crowns (PZCs), and Bioflx crowns applied to primary teeth under occlusal and lateral forces, using finite element stress analysis (FESA). The study also sought to predict possible clinical outcomes regarding restorative materials and dental tissues. A sound tooth model without caries or defects and nine different models with full crown restorations were created. Using the ABAQUS software, forces of 330 N were applied at 0°, 45°, and 90° angles to simulate maximum bite and lateral forces. The restorative materials evaluated were SSCs, PZCs, and Bioflx crowns, cemented with glass ionomer cement (GIC), resin-modified glass ionomer cement (RMGIC), and dual-cure resin cement. All cements were standardized at a thickness of 100 μm. The analyses revealed that PZCs exhibited higher stress values within the crown structure but lower stress transmission to the dentin, with dentin stresses remaining below those of the sound tooth model. Bioflx crowns demonstrated greater deformation compared with the other crown materials. Furthermore, the use of GIC resulted in lower stress transmission to dentin than RMGIC or dual-cure resin cement across all crown materials. In conclusion, the findings indicate that the choice of crown material and luting cement significantly influences stress distribution in dental tissues. These results emphasize that material selection in pediatric dentistry is crucial not only for durability and esthetics but also for the protection of underlying dental tissues. The outcomes of this study may provide valuable guidance to clinicians in selecting restorative materials for primary teeth.