Politika-piyasa-simbiyoz üçgeninde batarya enerji depolama piyasası tasarımı
Battery energy storage market design in the policy-market-symbiosis triangle
- Tez No: 986218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRENCAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Evrensel enerji erişimini dengeli ve güvenilir bir şekilde mümkün kılabilecek kritik enerji depolama teknolojilerinde son gelişmelerin başrolü, güçlü bir paydaş olan batarya enerji depolama sistemlerine aittir. Bunların, teknolojik doğası gereği elektrik piyasalarında regüle araçlar olması, güçlü politikalarla donatıldığında karbon nötr ve net sıfır amacına hizmet etmenin yanı sıra ısınma ve iklim değişikliklerindeki sorunları da dizginleyebilmektedir. Modern politikaların piyasaları nasıl etkilediği ve piyasaların politikaları nasıl şekillendirdiği sorularına cevap niteliğinde olan bu çalışma, piyasa etkisi söz konusu olduğunda fiyat alıcı/fiyat belirleyici rollerindeki batarya enerji depolama sistemlerinin stratejik dengesini araştırmaktadır. Stratejik denge, sadece politika oluşturucuların serbest elektrik piyasasındaki ticari hamlelerini değil bu hamlelerin bataryaların pratik yaşam döngülerindeki bozunumu hususunu da dikkate alarak kullanım ömrü dolmuş ve bertaraf edilmesi gereken elektrokimyasal birikimin döngüsel ekonomiyi canlandıracak endüstriyel simbiyoz usullerini de içermektedir. Bu açıdan bakıldığında batarya enerji depolama sistemleri için politika-piyasa-simbiyoz üçgeninin oluşturulduğu bu tez kapsamında, literatürden bilindiği kadarıyla ilk kez bu bakış açısıyla incelenmiştir. Üçgenin her bir köşesi, ortak amaçta bu modern sistemlerin konuşlandırılmasını ve kullanılmasını yönlendirmede politikaların, pazar dinamiklerinin ve simbiyotik ilişkilerin rolünün, sistematik olarak ana hatlarıyla dikkate alınmasını içerir. Bu alanda birden fazla paydaşın ve farklı hedeflerin bulunması, kararların alınmasını güçleştiren faktörler arasındadır. Karar bilimi, bu zorluklarla başa çıkmak için geliştirilmiş bir disiplindir. Bu noktada, karmaşık verilerin işlenmesinde ve analizinde önemli bir role sahip olan yapay zeka yöntemleri büyük miktarda veriye dayalı olarak hızlı, doğru ve otomatik kararlar alabilen sistemlerin geliştirilmesine imkan tanır. Batarya enerji depolama piyasası gibi karmaşık yapıları olan ve pek çok değişkene bağlı bir sistemde, yapay zeka ve karar bilimi, doğru politika ve piyasa tasarımı hedeflerine ulaşmak için kilit açıcı bir rol oynar. Bu disiplinler, piyasa dinamiklerinin anlaşılması, piyasada doğru fiyatlandırmanın yapılması, verimli enerji depolama yönetim stratejilerinin oluşturulması ve piyasadaki risklerin yönetilmesi gibi öngörülenlerin yanı sıra gizli ilişkilerin pazarlar üzerindeki etkilerini de ortaya çıkarmıştır. Bu iki ana blok, temelinde tecrübe ve bilgiye odaklı ama kendi kendine öğrenen sistemler ile de insan faktörüne bağımlılığı azaltarak, işlem hızını artırırken aynı zamanda hataları da minimize edecektir.
Özet (Çeviri)
The leading role in the recent developments of critical energy storage technologies, which can enable universal energy access in a balanced and reliable manner, belongs to battery energy storage systems as a strong stakeholder. Due to their technological nature, these systems serve as regulated instruments in electricity markets, and when supported with strong policies, they not only contribute to the goal of carbon neutrality and net-zero, but also help mitigate problems related to global warming and climate change. This study, which provides an answer to the questions of how modern policies affect markets and how markets shape policies, investigates the strategic balance of battery energy storage systems in their roles as price takers/price makers when market impact is in question. Strategic balance considers not only the commercial moves of policymakers in the liberalized electricity market but also includes the issue of degradation in the practical life cycles of batteries, by addressing the end-of-life stage and the electrochemical accumulation that needs to be disposed of. This includes industrial symbiosis practices that will revive the circular economy. From this perspective, within the scope of this thesis where the policy-market-symbiosis triangle has been constructed for battery energy storage systems, it has, to the best of our knowledge, been examined from this point of view for the first time in the literature. Each corner of the triangle systematically outlines the role of policies, market dynamics, and symbiotic relationships in guiding the deployment and use of these modern systems toward a common purpose. The presence of multiple stakeholders and diverse objectives in this field is among the factors that complicate decision-making. Decision science is a discipline developed to cope with these challenges. At this point, artificial intelligence methods, which play a significant role in processing and analyzing complex data, enable the development of systems that can make fast, accurate, and automated decisions based on large-scale data. In a system like the battery energy storage market, which has a complex structure and is dependent on many variables, artificial intelligence and decision science play a key role in achieving the goals of sound policy and market design. These disciplines not only reveal hidden relationships that affect markets, in addition to the expected outcomes such as understanding market dynamics, accurate pricing, development of efficient energy storage management strategies, and risk management, but also minimize errors while increasing processing speed by reducing dependency on the human factor through self-learning systems that are fundamentally based on experience and knowledge.