Mesane kanserli hastalarda üriner eksozomların değerlendirilmesi
Evaluation of urinary exosomes in patients with bladder cancer
  1. Tez No: 986219
  2. Yazar: TIMUR TIMURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DERİCİ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Üroloji, Moleküler Tıp, Urology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Mesane kanseri dünya genelinde önemli bir sağlık sorunudur ve özellikle erkeklerde kansere bağlı ölümler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Hastalığın insidansı yaşla birlikte artmakta olup, çevresel faktörler arasında en belirgin risk unsurları sigara kullanımı ve mesleki kimyasal maruziyetlerdir. Tanıda kullanılan sistoskopi ve idrar sitolojisi, invaziv olmaları veya düşük dereceli tümörlerde yetersiz duyarlılık göstermeleri nedeniyle sınırlılıklar taşımaktadır. Bu nedenle daha güvenilir, non-invaziv biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda, hücrelerin salgıladığı ekstrasellüler veziküller içinde yer alan eksozomlar, taşıdıkları DNA, RNA ve protein içerikleri sayesinde kanser tanısı ve izlemi için umut verici biyobelirteçler olarak değerlendirilmektedir. İdrar kaynaklı eksozomların mesane tümör hücrelerinden salındığı ve tümörün biyolojik özelliklerini yansıttığı gösterilmiştir. Ancak literatürdeki çalışmaların çoğunda bulguların tutarsız olması, klinik doğrulama ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında, idrar kaynaklı eksozomların mesane kanseri tanısında biyobelirteç olarak kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Eksozomların morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiş; yüzey belirteçleri olan CD63 ve CD81 ise flow sitometri ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, hasta grubundaki eksozomların CD63 ve CD81 düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Ek olarak, Bradford yöntemi ile yapılan protein analizlerinde, hasta grubunda eksozomal total protein miktarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kanserli ve stres altındaki hücrelerin daha fazla eksozom saldığı; bu eksozomların miktar, yüzey proteinleri ve çap özellikleriyle ayırt edilebildiği ortaya konmuştur. Çalışma, eksozomların mesane kanseri tanı ve takibinde kullanılabilecek güçlü non-invaziv biyobelirteçler olma potansiyelini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is a major global health problem and ranks among the leading causes of cancer-related mortality, particularly in men. Its incidence increases with age, and the most significant environmental risk factors include cigarette smoking and occupational chemical exposure. Conventional diagnostic methods such as cystoscopy and urine cytology have notable limitations due to their invasive nature or low sensitivity in detecting low-grade tumors, highlighting the need for novel, non-invasive biomarkers. Extracellular vesicles—especially exosomes—have emerged as promising biomarker candidates because they carry various molecular components, including DNA, RNA, and proteins, reflecting the physiological or pathological status of their cells of origin. Tumor-derived urinary exosomes have been shown to mirror the biological characteristics of urothelial cells, suggesting their potential role in bladder cancer detection and monitoring. However, inconsistencies and insufficient clinical validation in the existing literature demonstrate the need for further comprehensive studies. This thesis investigates the potential of urinary exosomes as biomarkers in the diagnosis of bladder cancer. Exosome morphology was characterized using Scanning Electron Microscopy (SEM), while the surface markers CD63 and CD81 were quantified via flow cytometry. The results revealed that exosomal CD63 and CD81 levels were significantly higher in the patient group compared to controls. Additionally, Bradford protein analysis showed increased total exosomal protein content in bladder cancer patients. In conclusion, cancerous and stressed cells release higher amounts of exosomes, which can be distinguished based on their quantity, surface protein expression, and size. The findings of this study support the potential of urinary exosomes as powerful, non-invasive biomarkers for the diagnosis and monitoring of bladder cancer.