Acentenin denkleştirme talebini ortadan kaldıran kusur
Defect leading to the loss of the goodwill indemnity of agent
  1. Tez No: 986278
  2. Yazar: AYŞE GÜL BURSALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Acentenin denkleştirme talep hakkı 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m.122 ile kanuni bir düzenlemeye kavuşmuştur. TTK m.122/f.3 hükmü ile acentelik sözleşmesinin müvekkilin feshi haklı gösterecek bir davranışı olmadan acente tarafından feshi ya da acentenin kusurlu bir davranışı nedeniyle müvekkil tarafından haklı sebeple feshi halinde acentenin denkleştirme talebinde bulunamayacağı düzenlenmiştir. Söz konusu hüküm uyarınca acentelik sözleşmesinin feshine kusurlu davranışı ile sebebiyet veren acente denkleştirme talep hakkını kaybetmektedir. Acentenin kusurlu davranışları ile acentelik sözleşmesinin feshine sebebiyet vermesi durumu denkleştirme talebine ilişkin kanuni bir düzenleme bulunmayan eski Ticaret Kanunu döneminde de Yargıtay tarafından incelenen bir durum olarak denkleştirme isteminin diğer koşulları arasında da özel bir önemi haiz bulunmaktadır. Çalışmamız kapsamında öncelikle acentenin denkleştirme talebinin olumlu koşulları ele alınacak, ardından denkleştirmenin olumsuz koşullarından biri olarak acentenin sözleşmenin müvekkil tarafından feshine kusuru ile sebebiyet vermemiş olması şartı Alman Ticaret Kanunu, İsviçre Borçlar Kanunu ve Avrupa Birliği düzenlemeleri ile karşılaştırmalı ve eski Ticaret Kanunu dönemindeki Yargıtay içtihatları ekseninde incelenecektir. Bu çerçevede acentenin kusurlu davranışının acentelik sözleşmesinin sona ermesine ve denkleştirme talebine etkileri, söz konusu düzenlemenin çıkış noktası, uygulama alanı ve hukuki niteliği ele alınacak, acenteye kusur olarak atfedilebilecek davranışlar Yargıtay içtihatları ve doktrinde ileri sürülen görüşler çerçevesinde ortaya konmaya çalışılacaktır. Son olarak acentelik sözleşmesinin sona ermesine yol açan durumun acentenin yardımcılarının kusurlu davranışlarıyla ortaya çıkması ya da müvekkilin kusurunun da bu duruma etki etmesi hali değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The agent's right to goodwill indemnity has been regulated by Art. 122 of the Turkish Commercial Code numbered 6102. Art. 122/3 of the TCC stipulates that the agent shall not claim indemnification if the agency agreement is terminated by the agent without any conduct of the principal justifying such termination or the principal terminates the agreement for just cause arising from the agent's culpable conduct. Under this provision, an agent who causes the termination of the agency agreement through fault loses the right to claim goodwill indemnity. The agent's fault leading to the terminations carries significant and special importance among the other conditions of the goodwill indemnity, as a situation that was examined by the Supreme Court prior to the enactment of the current Code, during a time when goodwill indemnity lacked express statutory regulation. Within the scope of our work, firstly, the positive conditions of the agent's claim for goodwill indemnity will be discussed, and then, as one of the negative conditions of goodwill indemnity, the rule that precludes indemnity when the agency agreements is terminated for cause attributable to the agent's fault will be examined in comparison with the German Commercial Code, the Swiss Code of Obligations and European Union regulations, and on the basis of the jurisprudence of the Supreme Court during the time of former Commercial Code. Within this framework, the influence of the agent's culpable act on the termination of the agency agreement and the indemnification claim; the starting point, field of application and legal nature of the aforementioned provision will be discussed, and the behaviors that can be attributed to the agent as a fault will be tried to be revealed within the framework of the jurisprudence of the Supreme Court and the opinions put forward in the doctrine. Lastly, it will be evaluated whether the culpable acts of the agent's auxiliaries, or the fault of the principal may influence the applicability of this rule.