Aurelıus Augustınus ve Şehabeddin es Sühreverdi'de Tanrı bilgisi
Knowledge of God in Aurelius Augustine and Suhrawardi el-Maktul
  1. Tez No: 986284
  2. Yazar: HALİSE HİCRET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Orta çağ Hristiyan düşünürü St. Augustinus ile İslam filozofu Şehabeddin es-Sühreverdi'nin Tanrı bilgisine dair yaklaşımları mukayeseli olarak ele alınmaktadır. Öncelikle her iki düşünürün içinde yetiştikleri kültürel ve teolojik bağlam kısaca ele alınmış, ardından bilgi anlayışları ve epistemolojik temelleri incelenmiştir. Bu çerçevede Tanrı bilgisine ulaşma yolları tartışılmış; Augustinus'un içsel aydınlanma ve ilahi lütuf merkezli yaklaşımı ile Sühreverdi'nin İşrak felsefesi karşılaştırılmıştır. Çalışma, Augustinus ve Sühreverdi'nin Tanrı bilgisine dair yaklaşımlarını karşılaştırarak, din felsefesi bağlamında iki farklı geleneğin özgün perspektiflerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study compares the approaches to knowledge of God of the medieval Christian thinker St. Augustine and the Islamic philosopher Shihab al-Din al-Suhrawardi. First, the cultural and theological contexts in which both thinkers were raised are briefly discussed, followed by an examination of their understandings of knowledge and epistemological foundations. Within this framework, the paths to knowledge of God are discussed, and Augustine's approach centered on inner enlightenment and divine grace is compared with Suhrawardi's Illuminationist philosophy. By comparing Augustine and Suhrawardi's approaches to knowledge of God, the study reveals the unique perspectives of two different traditions in the context of the philosophy of religion.