Değişik reflektörlü değişik yakıt ortamlarında nükleer patlama kritik kütlelerinin nümerik yöntemle hesabı ve bu ortamlara ait nötron-fizik parametrelerinin hesabı
  1. Tez No: 9863
  2. Yazar: CELAL ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişik reflektörle çevrilmiş değişik nükleer patlama yakıt ortamlarının kritikliği ve bu ortamlara ait nükleer parametreler, nötron -firiği açısından incelenmiştir. Çal ışına- boyunca, sırayla, nükleer yakıt ortamlarının kritik olma şartları anal is edilmiş, nükleer yakıt ortamlarındaki nötron transportunu en iyi temsil eden Boltzmann Transport denkleminin takdimi ve nümerik çözüm yöntemleri üzerinde durulmuş, nümerik çözümde kullanılan geometri, data ve bu. datayı kullanan bilgisayar kodu ortaya konmuş, elde edilen nümerik çözümler ve değerlendirme kriterleri verilmiş, son olarak ta elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Kritik değerler ve toplam reaksiyon miktarları tablo olarak verilirken, yakıt ve reflektör bölgelerindeki bölünme (fis yon) reaksiyon miktarının ve nötron üretim yoğunluğunun uzay koordinatının fonksiyonu olarak grafikleri çizilmiştir. Ayrı ca, yakıt ve reflektörün değişik konumları için nötron spek trumu, enerjinin fonksiyonu olarak ayrı grafiklerde gösteril miştir. Kritik kütle olarak, saf Pu-239'un kullanıldığı nükleer pat lama, yakıtının, minimum değere sahip olduğu ve reflektör ola rak, kritik kütleyi azaltma yönünde etkilemesi açısından, tabii uranyum, grafit ve demir reflektör sıralamasının ortaya çıktığı, nümerik analizlerle elde edilen dikkate değer en önemli sonuçlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the criticality of various nuclear explosives surrounded by various reflectors and nuclear parameters of these explosives have been investigated. Through the study, in turn, the criticality conditions of nuclear -fuel medium have been analysed, Boltzmann Transport Equation which represents well the neutron transport in nuclear -fuel medium and its numerical solution methods were introduced, geometry, data and computer code using this data were set out, obtained numerical solutions and their valuation criterions were given and in the -final chapter, the results were discussed» While critical values and total reaction rates are given as tables, in the fueî and reflector regions fission reaction rates and neutron production demostries are plotted as a function in 7 space coordinate. In addition, in the various points of fuel and reflector zones, neutron spectrum is plotted as. a function of energy. The important results of the study ere that nuclear explosive fuel for which pure Pu- 239 was used has minimum mass and regarding with affecting the reduction in critical mass, to be diminished the order of nature} uranium, graphite and iron as re f 1 ec tors oc c u r s.