Apart otel ünitelerinin iç mekan birimlerinin biçimlenmesi
The Interior space organization of the apart hotel unit's spaces
  1. Tez No: 98631
  2. Yazar: DİDEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İç Mimari ve Dekorasyon, Tourism, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Apart otel ünitelerinin iç mekan birimlerinin biçimlenmesinin araştırıldığı tez çalışmasının birinci bölümünde, turizm ve konaklamanın tanımı yapılmış; konaklama endüstrisinin gelişimi ve konaklama tesisleri ele alınarak, konaklama tesislerinin sınıflandırılması ve apart otellerin bu sınıflandırmadaki yeri incelenmiştir. Böylece apart otel başlığı altında incelenecek tesisler belirlenerek apart otellerin tanımlaması yapılmıştır. İkinci bölümde apart otellerin mekansal oluşumunu ve yakın çevere ilişkilerini etkileyen faktörler; çevresel faktörler; kanun, yönetmelik ve teşvikler ile bir faktör olarak yatırımcı, işletmeci ve kullanıcılar alt başlıkları altında incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca apart otel ünitelerinin yerleşim plan şemalarının ve iç mekan plan tiplerinin oluşumları da incelenmiştir. Üçüncü bölümde apart otel ünitelerinin iç mekan birimlerinin biçimlenmesine etki eden faktörler tek tek ele alınarak incelenmiştir. Bu faktörler; kullanıcı eylemleri ve eylem alanları ile boyutsal gereksinmeler, teknik gereksinmeler ve estetik gereksinmeler alt başlıkları altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise apart otel ünitelerinin iç mekan birimlerinin biçimlenmesine etki eden faktörler çeşitli apart otellerle incelenerek bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study the interior space organization of the apart hotel unit' s spaces is analysed. In the first chapter, toursim and accomodation are defined; the development of accomodation industry and accomodation buildings is handled and the classification of accomodation buildings is done. The situation of apart hotels in this classification is analysed. So the accomodation buildings that will be analysed under the apart hotel title are determined and their definitions are made. In the second chapter the factors that effect the apart hotel's space formation and close environment relations is analysed under the sub-titles; environmental factors; law, regulations and incitement; as a, factor investor, manager and users. In this section also apart hotel' s units site plan diagrams and interior space plan type formations are analysed. In the third chapter, the factors effecting the apart hotel units space organization is handled and analysed in details. Those factors are analysed under the sub-titles; user' s actions, user' s action areas and dimensional requirements; technical requirements and aesthetics requirements. In the fourth chapter the factors that effects the formation of apart hotel unit's spaces are analysed with various apart hotels and the study is brought to a conclusion.