Her şey dâhil sistemde fiyat duyarlılık ölçümü ve kalite maliyetleri yönetiminin hedef maliyetleme sürecine entegrasyonu: Bir otel işletmesinde uygulama
Integration of price sensitivity measurement and quality cost management into the target costing process in all inclusive system: An application in a hotel enterprise
  1. Tez No: 509005
  2. Yazar: OKAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT KOŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Her şey dâhil sistemdeki sorunların temel kaynağı; arz fazlalığı nedeniyle sistemin bazı otelciler tarafından bir kurtarıcı olarak görülmesi, sistemde farklı bir tesis ve yönetim sistemine ihtiyaç duyulduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi ve sistemin iki yıldızlı oteller hatta apart otellerde dahi uygulanmasıdır. Bu durum beraberinde kalite ve standardizasyon sorunlarını meydana getirmektedir. Ayrıca, her şey dâhil sistemde müşterilerin tüm vakitlerini otelde geçirmeleri nedeniyle artık, bakım-onarım gibi birçok başarısızlık maliyeti oluşmaktadır. Otel işletmeleri artan maliyetlere karşı, satış fiyatı üzerinde kontrol gücüne sahip olamadıklarından kaliteyi düşürerek rekabet etmeye çalışmaktadırlar. Ancak, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için müşterilerin isteklerine uygun fiyatta ve kalitede ürün sunmaları gerekmektedir. Bu da düşük maliyet ve yüksek kalite ile daha etkin kaynak kullanımını amaçlayan hedef maliyetleme yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. Hedef maliyetleme süreci ile ilgili yapılan alanyazın taramasında hedef satış fiyatının belirlenmesi ve hedef maliyete ulaşmada kalitenin göz ardı edilmesi konularında sorunlar tespit edilmiştir. Hedef satış fiyatı belirlenirken piyasa fiyatı, rakip işletme fiyatı, mevcut fiyat gibi birçok yöntem kullanıldığı görülmüştür. Ancak bu yöntemler; müşterilerin algıladıkları değere göre ürüne daha fazla fiyat ödeyebileceği gerçeğini göz ardı etmektedir. Ayrıca, her şey dâhil sistemde standart olmadığından her işletme sunduğu hizmet içeriğine ve hedef kitlesine göre satış fiyatı belirlemesi gerekmektedir. Öte yandan, hedef maliyetleme yönteminde başlıca ve önemli amacın kaliteyi koruyarak ve iyileştirerek maliyeti düşürmek olduğu belirtilse de yapılan çalışmalarda kalite maliyetlerinin dikkate alınmadığı ve maliyetlerin düşürülmesinde başarısızlık maliyetlerinin göz ardı edildiği görülmüştür. Dolayısıyla, araştırma kapsamında tespit edilen sorunların çözümüne yönelik bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelde hedef maliyetleme uygulama sürecine fiyat duyarlılık ölçümü ve kalite maliyetleri yöntemi entegre edilmiştir. Uygulama kapsamında, Aydın'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı bir otel işletmesinde durum (örnek olay) çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, işletmenin mevcut oda satış gelirlerinin üzerinde oda satışı gelirlerine sahip olabileceği, başarısızlık maliyetlerini elimine ederek arzuladığı kâr ve maliyet hedefine ulaşabileceği ve ek yatırım gerektirmeden sunduğu kalite seviyesini iyileştirebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic sources of the problems in the all inclusive system are that the system is seen as a savior by some hoteliers due to the surplus of supply; the fact that a different plant and management system is needed in the system is ignored, and the system is applied even in two star hotels and even in apart hotels. This situation brings with it the problems of quality and standardization. In addition, due to the fact that the customers spend all their time at the hotel in the all-inclusive system, there are many costs of failure such as maintenance and repair. Hotel enterprises are trying to compete against increasing costs by decreasing quality because they can not have control over selling price. However, enterprises need to offer products at a price and quality appropriate to the requirements of the customers so that they can sustain their assets. This can be achieved with the target costing method aiming at more efficient resource utilization with low cost and high quality. In the literature survey related to the target costing process, problems were also identified regarding the determination of the target selling price and ignoring the quality in reaching the target cost. It has been seen that many methods such as market price, competitor enterprises price, current price are used when the target sale price is determined. But, such methods overlook the fact that customers can pay more price to the product than the value they perceive. In addition, since there is not any standard in the all inclusive system, every enterprise needs to determine the sales price according to their service content and target market. Furthermore, while it is stated that the main and important aim of the target costing method is to reduce costs by protecting and improving quality, it has been seen that quality costs are not taken into consideration and failure costs are overlooked while costs are reduced. Therefore, a model has been developed for solving the problems identified within the scope of the research. In the developed model, price sensitivity measurement and quality cost management methods have been integrated into the target costing application process. Within the scope of the application, a case study was conducted in a 5 stars hotel enterprise in Aydın. As a result of the research, it was determined that the enterprise could have room selling revenues above current room selling revenues, achieve the desired profit and cost target by eliminatig the failure costs, and improve the quality level offered without additional investment.