Mustafa Akdağ'ın tarihçiliği ve Türk tarihçiliğindeki yeri
Mustafa Akdağ's historical understanding and his position in Turkish history understanding
- Tez No: 98630
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Tezimizde, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki Türkiye'nin ekonomik ve sosyal tarihini incelemeye çalışan Mustafa Akdağ'm (1913-1973), tarihçiliğini etkileyen unsurları, tarihçiliğinin özelliklerini ve etkilerini ele almaya çalıştık. Mustafa Akdağ, 1940'da mezun olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü 'nde, 1944' den itibaren başladığı akademik kariyer çalışmalarını 1958'de Yakın Çağlar profesörü olarak sürdürmüş ve ölümüne kadar aynı fakültede çalışmıştır. Akdağ'm tarih anlayışında Fuat Köprülü' nün belirleyici etkileri vardır. Bu etkiler ana hatlarıyla, ekonomik ve sosyal nedenlerin siyasi gelişmeleri belirlemesi ilkesi ile Türkiye tarihinde Türk devletlerinin birbirlerinin devamı olduğu düşüncesidir. Akdağ'm tarihçiliğinde sosyo-ekonomik tarih anlayışıyla geçmişi inceleyen Fransız Annales ekolünün etkileri de görülmektedir. Akdağ, Anadolu Selçukluları' mn sona eriş döneminden başlayarak yaptığı tarih araştırmalarında, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri 'nin hukuki ve idari sistemleriyle birlikte toplumun ekonomik ve sosyal yapısını, toplumsal sınıflar arasındaki ilişkileri ve bu devletlerde ortaya çıkan halk hareketlerini incelemiştir. Akdağ'm tarihçiliğinin önemli bir unsuru da milliyetçi anlayıştır. Eserlerinde“Türk Halkı”olarak nitelediği Türk toplumunun Anadolu Selçukluları 'ndan bugüne kadarki tarihi gelişimini anlatmayı amaçlamış, ancak sadece 1243-1610 tarihleri arasındaki dönemi istediği gibi yansıtabilmiştir.Akdağ, kullandığı yöntemler, çalışma tarzı ve ulaştığı bazı sonuçlarla Türk tarihçiliğinde önemli bir yer elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In our thesis, we tried to examine Mustafa Akdağ (1913-1973) as a historian, factors that were affected from his historical studyings, his specialities as a historian. Mustafa Akdağ was a historian who tried to examine Turkey's social and economic history in Seljukian and Ottoman period. Mustafa Akdağ graduated from Ankara University Faculty of Language and History-Geography in 1940. He became to his academic career in 1944 and he became professor of Near Ages in 1958. He worked in the same faculty to his death. Akdağ' s historical understanding were affected from Mr. Fuat Köprülü. These effects are ; the principle of political progresses are designated by economic and social reasons and the thought of continuity of the Turkish states in history understanding, we can easily see the effects of the French Annales thought which is the examining of the past with the style of socio-economic history understanding. He also examined the Anatolian Seljukian and Ottoman state systems and administration-legal systems. Plus this, he examined economic and social structures of the Seljukian and Ottoman peoples and relationships between social classes and also rebellions in these states. One of the most important factors of Akdağ's history understandings is ; his nationalist understanding and thought. In his books he defined Turkish Community as“Turkish People”and he tried to describe the historical past of Anatolian Seljukians. But he can only show the 1243-1610 period. Mr. Akdağ took a very important position in Turkish Historians by his ways of studyings, his solutions and his methods.