Mikro-ark oksidasyon ile kaplanmış AZ31 magnezyum alaşımının korozyon ve tribolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the corrosion and tribological properties of AZ31 magnesium alloy coated by micro-arc oxidation
- Tez No: 986310
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TOTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Hafif metaller, yüksek mukavemet-ağırlık oranları, belirgin süneklilikleri, düşük yoğunlukları ve üstün korozyon dirençleri ile ulaşım, havacılık, sağlık ve imalat endüstrilerinde vazgeçilmez malzemeler olarak ortaya çıkmıştır. Hafif alaşımlar arasında yer alan magnezyum ve alaşımları da yukarıda belirtilen sektörlerde yerini almaktadır. Bununla birlikte magnezyum ve alaşımlarının avantajlarına rağmen, yapısal üretimde kullanımı diğer hafif alaşımlara göre daha az yaygındır. Magnezyum alaşımlarının kullanımını sınırlayan temel etkenler, agresif ortamlarda düşük korozyon ve düşük tribolojik özellikleridir. Bu nedenle tez kapsamında bu alaşımların kullanımını sınırlayan etkenleri azaltarak, endüstride kullanılan alanlardaki etkinliğini ve ömürlerini artırmaya odaklanılmıştır. Bu araştırmanın odak noktası, magnezyum alaşımları arasında yer alan AZ31 magnezyum alaşımlarının yüzey özelliğini yükseltmek için değişken parametrelerde (MAO) Mikro-ark Oksidasyon işleminin uygulamasıdır. MAO işlemi uygulanmış AZ31 magnezyum alaşımının yapısal, mekanik, aşınma ve korozyon davranışları SEM, XRD, sertlik ölçme cihazı, Pin-On-Disk ve potansiyostat test cihazları kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Light metals have emerged as indispensable materials in transportation, aviation, healthcare, and manufacturing industries due to their high strength-to-weight ratios, notable ductility, low densities, and superior corrosion resistance. Among light alloys, magnesium and its alloys have also found their place in the aforementioned sectors. However, despite the advantages of magnesium and its alloys, their use in structural production is less common compared to other light alloys. The primary factors limiting the use of magnesium alloys are their low corrosion resistance and poor tribological properties in aggressive environments. Therefore, this thesis focuses on reducing the factors that limit the use of these alloys to enhance their effectiveness and lifespan in industrial applications. The focus of this research is the application of Micro-Arc Oxidation (MAO) process under varying parameters to improve the surface properties of AZ31 magnesium alloys, which are among the magnesium alloys. The structural, mechanical, wear, and corrosion behaviors of the MAO-treated AZ31 magnesium alloy will be analyzed using Scanning Electron Microscopy (SEM), X-Ray Diffraction (XRD), hardness testing devices, Pin-On-Disk, and potentiostat testing apparatus.