Muş ovasi bazi tarim topraklarinin veri̇mli̇li̇k durumunun toprak anali̇zleri̇yle beli̇rlenmesi̇
Determination of the productivity status of some agricultural soils in Muş plain by soil analysis
- Tez No: 986324
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Muş ovasında yapılan bu araştırmanın topraklarımızın tarımsal verimlilik parametrelerini belirlemek için gerekli araştırmalar yapılmıştır. Muş ovasın merkez ve merkeze bağlı köylerde çeşitli alanlarda 0–30 cm derinlikten alınan 11 toprak örneğini üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Bu toprak örneklerinden E.C, pH, organik madde, Kireç potasyum, fosfor, sodyum potasyum, KDK, (katyum değişim kapasitesi),DK(Değişebilir Katyon) ve tekstür analizleri yapılmıştır. Eldeki sonuçlara göre Muş ilinin tarım %45.5'i killi tınlı, %4.2 tınlı, %0.4 kum, %46,9 killi bünyeye sahiptir. Tuzluluk topraklarının işlemeli tarıma uygulanan %100 tuzsuz topraktır. Topraktaki Kireç oranı il toprakların %5,1 ise az kireçlidir, %17.7 ise fazla kireçlidir ve %7.1'I çok fazla kireç içermektedir. Organik madde bakımından tarım topraklarının büyük bölümü organik bakımından fakirdir. Analiz sonuçlarına göre ortalama topraklarda %5,7 si organik madde içeriği çok azdır, %17,1'i az, %43,1 ise orta düzeydedir. %30.4 ü iyi derecede son olarak %3,3' de yüksek düzeydedir. İlimizin topraklara fosfor bakımından; %51,1 'de fosfor seviyesi azdır. %16.1'i orta düzeyde, %7,3 ise yüksek ve %7,3 de fosfor seviyesi çok yüksek tespit edilmiştir. Son olarak ilimizin potasyum oranları da su şekildedir. İlimizin toprakların %100 yüksek seviyede potasyum vardır ve genel anlamda yeterlidir. Fosfor bakımından zengin olup ihtiyaç bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The researches carried out in the Muş plain to determine the agricultural potential of our land. Studies have been carried out on 5 soil samples taken from 0-30 cm depth in various areas of central and districts of Muş plain. E.C, pH, organic matter Lime potassium phosphorus sodium potassium KDK (cation exchange capacity) and texture analysis were performed from these soil samples. According to the results, 45.5% of the province of Muş has clayey loam, 4.2% loam, 0.4% sand, 46.9% clay structure. It is 100% saline free soil applied to embroidered agriculture of salinity soils. Lime content in soil is less calcareous in 5.1% of the provincial soils; In terms of organic matter, most of the agricultural land is organically poor. According to the analysis results, 5.7% organic matter content is very low in average soils, 17.1% is low and 43.1% is medium level. 30.4% is good at last 3.3% high level. Phosphorus level is low at 51.1%. 16.1% medium level, 7.3% high and 7.3% phosphorus level was determined to be very high. Finally, our province's potassium rates are in the form of water. Our province's soil has 100% high levels of potassium and is generally sufficient. It is rich in phosphorus and there is no need.