İnce daneli zeminlerin konsolidasyon katsayısına indeks özelliklerin etkisi
The effect of index properties on coeffi̇ci̇ent of consolidation of fine grained soil
- Tez No: 986335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÇAPAR, PROF. DR. ERTAN BOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yumuşak ince daneli zeminlerin indeks özelliklerinin konsolidasyon katsayısı değerleri üzerindeki etkisini incelemek amacı ile yüksek plastisiteye sahip öğütülmüş bentonit kiline, silt boyutunda öğütülmüş kuvars kumunu belirli oranlarda karıştırılarak oluşturulan yapay zemin numunelerine bir boyutlu gerilme artımlı konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Bu yapay zemin numuneleri, kendilerine ait sırası ile likit limit (LL), plastik limit (PL) su içeriklerinde hazırlanmıştır. Yapay zemin numuneleri, 25, 50, 100, 200, 400, 800, 1600 ve 3200 kPa gerilmeleri altında konsolide edilmiştir. Her yük kademesinde elde edilen deformasyon-zaman değerleri yardımı ile ulusal ve uluslararası standartlarca tavsiye dilen Casagrande, Taylor (Karekök-Zaman) Yöntemi haricinde Dikdörtgen Hiperbol, Maksimum Eğim, Erken Kademe Log-t ve Hesaplamalı yöntemleri kullanılarak numunelere ait konsolidasyon katsayısı(Cv) değerleri hesaplanmıştır. Farklı yöntemler ile elde edilen Cv değerleri, deneysel veriler yardımı ile MAPE (Ortalama Mutlak Yüzde Hata) değerleri hesaplanmıştır. Casagrande Yöntemi, Cv değerlerini hesaplamak için en güvenilir yöntem olarak tespit edilmiştir. Casagrande yöntemi ile elde edilen konsolidasyon katsayıları ile zemin numunelerine ait indeks özellikleri ile tekli ve çoklu regresyon analizleri yapılmış ve indeks özelliklerinin (Likit limit-LL, Plastisite İndisi-PI, Aktivite-ACT, Kil Yüzdesi-%B, Akış indeksi-If) konsolidasyon katsayına etkileri incelenmiştir. Tekli regresyon analizlerinde uyumluluğu en yüksek olan parametre likit limit olarak belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizlerinde ise Cv değerleri ile LL, %B, ACT, If ve PI yüksek korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, one-dimensional stress-incremental consolidation tests were conducted on artificial soil samples created by mixing ground quartz sand of silt size with ground bentonite clay of high plasticity at specific ratios, with the aim of investigating the effect of the index properties of soft fine-grained soils on consolidation coefficient values. These artificial soil samples were prepared at their respective liquid limit (LL) and plastic limit (PL) water contents. The artificial soil samples were consolidated under stresses of 25, 50, 100, 200, 400, 800, 1600, and 3200 kPa. Using the deformation-time values obtained at each load stage, the consolidation coefficient (Cv) values of the samples were calculated using the Rectangular Hyperbola, Maximum Slope, Early Stage Log-t, and Computational methods, in addition to the Casagrande and Taylor (Root-Time) methods recommended by national and international standards. The Cv values obtained using different methods were compared with experimental data to calculate the MAPE (Mean Absolute Percentage Error) values. The Casagrande Method was identified as the most reliable method for calculating Cv values. Single and multiple regression analyses were performed using consolidation coefficients obtained by the Casagrande method and index properties of soil samples, and the effects of index properties (liquid limit-LL, plasticity index-PI, activity-ACT, clay percentage-%B, flow index-If) on the consolidation coefficient were examined. In single regression analyses, the parameter with the highest compatibility was determined to be the liquid limit. In multiple regression analyses, high correlations were found between Cv values and LL, %B, ACT, If, and PI.