Açil glikolat tipi koku moleküllerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of acyl glycolate type fragrance molecules
- Tez No: 986346
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET HAKAN ÜNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Bilim ve Teknoloji, Chemistry, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında potansiyel koku bileşikleri olarak açil glikolat ve açil glikolamit türevlerinin eldesi ve karakterizasyon amacıyla, dokuz adet ürün sentezlenmiştir. Sentez metodu, alkil 2-klorasetat bileşiklerinin DMF çözücüsünde organik asitlerin tuzları ile reaksiyonunu temel alır. Elde edilen bileşiklerin saflaştırılmasında, çözücü ile ekstraksiyon ve kristallendirme yöntemleri kullanılmıştır. Koku bileşiklerin moleküler yapıları; 1H NMR, 13C NMR, HRMS, FTIR cihazları kullanılarak ortaya konmuştur. Aroma bileşiklerinin koku karakterleri; standart olarak değerlendirilen birçok sayıda ki koku maddeleri dikkate alınarak, laboratuvar ekibi tarafından süzgeç kağıtları üzerinde kurutulmuş halde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nine products were synthesized for the preparation and characterization of acyl glycolate and acyl glycolamide derivatives as potential fragrance compounds. The synthesis method is based on the reaction of alkyl 2-chloroacetate compounds with salts of organic acids in DMF. Solvent extraction and crystallization methods were used to purify the obtained compounds. The molecular structures of the fragrance compounds were determined using 1H NMR, 13C NMR, HRMS, and FTIR instruments. The odor characteristics of the aroma compounds were evaluated by the laboratory team in the dried state on filter papers, taking into account a number of standard fragrance substances.