İmza sahteciliğinin hukuki içeriği, tetkiki ve mukayesesi
Legal content, examination and comparison of signature forgery
- Tez No: 986362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, adli belge inceleme raporlarında kullanılan imza analiz yaklaşımlarına dair kapsamlı bir değerlendirme sunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, alan yazında yer alan ölçütler ile imza inceleme süreçlerinde benimsenen yaklaşımların ne derece örtüştüğünün veya farklılık gösterdiğinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışmada, araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen onsekiz farklı kişiden imza örnekleri toplanmış ve bu imzalar nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman inceleme cihazları ile analiz edilmiştir. Bulgular: Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre incelenen imzalar arasında belirgin farklılıklar ve benzerlikler tespit edilmiş olup, uzman görüşleri doğrultusunda imza analiz süreçlerinin güvenilirliği üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. Sonuç: İmza sahteciliği tespiti, yalnızca suçların önlenmesi açısından değil, aynı zamanda bireysel hakların korunması ve toplumsal güvenin sağlanması bakımından da kritik bir öneme sahiptir. Hukuki sözleşmelerin geçerliliği, bankacılık işlemlerinin güvenliği ve kişisel bilgilerin korunması gibi konular, imza sahteciliğinin tespitiyle doğrudan ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to provide a comprehensive evaluation of the signature analysis approaches used in forensic document examination reports. In this regard, it seeks to determine the extent to which the criteria found in the literature align with or differ from the approaches adopted in signature examination processes. Method: In this study, signature samples were collected from eighteen different individuals selected using the purposive sampling method. These signatures were analyzed using document examination devices, a qualitative research method. Findings: Based on the data obtained from the application, significant differences and similarities were identified among the analyzed signatures. In light of expert opinions, inferences were made regarding the reliability of signature analysis processes. Results: The detection of signature forgery is critically important not only for the prevention of crimes but also for the protection of individual rights and the assurance of social trust. The validity of legal contracts, the security of banking transactions, and the protection of personal information are all directly related to the detection of signature forgery.