Farklı renklerdeki (mavi, siyah, yeşil ve kırmızı) jel kalem mürekkeplerinin yapısında bulunan glikol-bazlı çözücülerin gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) ile analizi
Determination of glycol-based solvents in different colours (blue, black, green and red) of gel pen inks by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS)
- Tez No: 876009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK SALKIM İŞLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Adli bilimler, suç soruşturmalarında ve yargılamalarında bilimsel metotlar kullanılarak delil toplama, analiz etme ve yorumlama süreçlerini içeren multidisipliner bir alandır. Adli belge inceleme, adli bilimlerin önemli bir dalıdır; çünkü belge sahteciliği en yaygın suç türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda belgede sahtecilik; hukuki prosedürleri ve adli süreçleri etkileyen önemli bir konudur. Belge sahteciliği, belge üzerindeki harf, rakam veya imzanın kasıtlı olarak değiştirilmesi veya taklit edilmesidir. Belge sahteciliğinin dava konusu olduğu durumlarda savcılar ve hakimler bilirkişilerden şüpheli belge üzerinde bulunan yazı veya imzanın kime ait olduğu ve belgenin ne zaman oluşturulduğu sorularının cevabını talep etmektedir. Yazı ve imza aidiyeti optik incelemeler ile tespit edilirken, belgenin oluşturulma zamanı şüpheli belgedeki mürekkebin zamana bağlı değişiminin analitik yöntemler kullanılarak tespit edilmesine dayanmaktadır. Bu değişimler mürekkebin yapısında bulunan boyar maddelerin bozunması, çözücülerin buharlaşması ve reçinelerin polimerleşmesidir. Bu değişimlerin tespiti için çok sayıda metot geliştirilmiştir. Bu metotların çoğu mürekkebin yapısında bulunan çözücülerin buharlaşmasının tespitine yöneliktir. Bu tez çalışmasında farklı renklerdeki (mavi, siyah, yeşil, kırmızı) jel kalem mürekkeplerinin yapısında bulunan glikol-bazlı çözücülerin GC-MS ile analizine imkan sağlayan metot geliştirilmesi ve geliştirilen metot ile analizlenen arşiv sonuçlarından elde edilen veriler değerlendirilerek yaş eğrisinin çizilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda geliştirilen metodun adalete hizmet etmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a multidisciplinary field that includes the processes of collecting, analyzing and interpreting evidence using scientific methods in criminal investigations and trials. Forensic document analysis is an important branch of forensic sciences; because document forgery is one of the most common types of crimes. In this context, document forgery; It is an important issue that affects legal procedures and judicial processes. Document forgery is the deliberate alteration, imitation or manipulation of letters, numbers or signatures on a document. In cases where document forgery is the subject of a lawsuit, prosecutors and judges demand answers from experts to the questions of who owns the writing or signature on the suspicious document and when the document was created. While the identity of the writing and signature is determined by optical examinations, the time of creation of the document is based on the detection of the time-dependent change of the ink in the suspicious document using analytical methods. These changes are the degradation of dyestuffs in the structure of the ink, the evaporation of solvents and the polymerization of resins. Many methods have been developed to detect these changes. Most of these methods are aimed at detecting the evaporation of solvents present in the structure of the ink. In this thesis, it is aimed to develop a method that allows the analysis of glycol-based solvents in the structure of gel pen inks of different colors (blue, black, green, red) with GC MS and to draw the age curve by evaluating the data obtained from the archive results analyzed with the developed method. The method developed as a result of this thesis study is aimed to serve justice.