Grafolojide imza ve lise düzeyinde imza eğitiminin önemi
Signature in graphology and the importance of signature education at high school level
- Tez No: 925818
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İmza kişiye ait özgün bir biyometrik simge olan imza, bireyin aidiyetini yansıtan hukuki bir özelliğe sahiptir. Bu yönü ile imza; yüz biyometrisi, retina ve parmak izi gibi sadece her birey de farklılık gösteren ve asla başka bir bireyde aynısı görülemez özelliği ile taklidi yapılamayan nitelik taşıyan bir özgün biyometrik özelliktir. Kişiye özgün ve aidiyet güvenliği nedeni ile hukuki boyutu da bilinmektedir. İmza ile ilgili sahtecilik vakalarını inceleyen bilim alanı ise grafoloji ve adli belge incelemeleri alanıdır. Günümüzde grafoloji bilim alanı her ne kadar adli bilimler alanının disiplinler arası bir bölümünde yer alsa da psikanaliz yönü ile de sosyal ortamlarda popüler bir tamamlama çalışmaları yapıldığıda görülmektedir. Son yüzyılda Türkiye de kullanılmaya başlanılan imza, ilgili kişilerin mağduriyetine yol açan hukuki problemlerin temel nedenleri altında imzanın nitelik olarak problem taşıdığı, bireyin imzanın hukuki değeri ve olası riskleri hakkında bilgi sahibi olmadığı yapılan bir çok literatür taramasında ortaya çıkan bir olgu olduğu bilinmektedir. Bu problem durumunun tespitinde Prof. Dr. Abbas KETİZMEN'in yapmış olduğu akademik çalışmalardan kimlik kartlarında imza uygulaması konulu yayını, tez çalışmasının çıkış noktasını oluşturmuştur. Uygulamada görülen bazı eksiklikler ilgili tezin ve bu makalenin çıkış nedeninin oluşturmuştur. Bunlardan biride, bireyin imzasının değişemez, değiştirilmez duruma getirilişine neden olan faktörlerden biri olan, T.C. Kimlik kartları başvurusundaki imza alım örneğidir. Önceden yeterli bilgiye sahip olmayan hatta imzasının kimlik kartları üzerinde yer alıp almayacağı konusunda dahi çoğunluk olarak bilgisi bulunmayan bireyin, başvuru sırasında kendisinden alınan imza örneğine hayat boyu bağlı kalacağını önceden düşünmeyişi ve imza örneği verirken terddüt ve ikilemde kalarak zayıf yapıda, taklidi kolay, kaligrafik unsurlar içermeyen imza uygulaması ile imza sahteciliğine karşı güvenlik açığını kendine kazandırdığı olumsuz durumdur. Türkiye de eğitimde imzanın önemi ile ilgili herhangi bir ders içeriği olmadığı bilinmektedir. İmza eğitimi ile ilgili bilginin bireye kazandırılacağı yaş aralığı imza uygulamasında özellikle bireyin kas gücü ilgili olan ilköğretim düzeyi ve bireyin imzaya ait teorik bilgilendirilme ve akabinde profesyonel güçlü imza kazanacağı yaşın ortaöğretim düzeyi olacağı düşünülmüştür. Grafoloji alanında az sayıda olan akademisyenlerle yapılan görüşme sonucunda bireye ortaöğretim düzeyinde ders konusu olmasa dahi takviye ve uygulama olarak eğitim verilmesinin bireyi gelecekte olası imza risklerine karşı anlamlı biçimde koruyacağı kanaatine varılmıştır. Literatür taraması, problem durumu ve yapılan tespitler sonucunda imza eğitiminin ortaöğretim düzeyinde kişiye kazandırılması konusunda bireyinde görüşünün önemli olduğu değerlendirilerek 20 sorudan oluşan bir anket çalışması, 40 öğrenci üzerinde uygulanmış çalışma karma yöntemle oluşturulmuş, nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Nitel bir yöntem olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Anket uygulanacak örnekleme grubu tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Yapılan çalışma anket sonucunda elde edilen veriler SPSS analiz yöntemi ile değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen sonuca göre Türkiye de imza eğitiminin bireyi olası risklere karşı gelecekte korumada çok önemli bir uygulama olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Signature, which is a unique biometric symbol belonging to a person, has a legal feature that reflects the identity of the individual. In this respect, facial biometry, like retina and fingerprint, differs from each individual and cannot be imitated, as it can never be seen in another individual. In this respect, its legal dimension is known due to its individuality and security of belonging. The field of science that examines signature forgery cases is the field of graphology and forensic document examination. Today, although the field of graphology is an interdisciplinary part of the field of forensic sciences, it is seen that studies are also carried out with the aspect of psychoanalysis, which is a popular complementary practice in social environments. It is known that the signature has a quality problem and that the individual is not aware of the legal value and possible risks of the signature, a fact that has emerged in many literature reviews, among the main reasons for the legal problems that cause grievances to people regarding the use of signature, which started to be used in Turkey in the last century with its legal feature. .In determining this problem situation, one of Ketizmen's academic studies, his publication on signature application in ID cards, constituted the starting point of his thesis. Making the individual's signature unchangeable and unchangeable is T.R. The individual, who does not have sufficient information before applying for ID cards and even does not even have information about whether his signature will appear on the ID cards, does not think in advance that he will remain faithful to the signature sample taken from him during the application for life, and when giving a signature sample, he uses a signature application that is weak and does not contain calligraphic elements that are easy to imitate. The negative situation is that it provides security vulnerability against signature forgery. It is known that there is no course content regarding the importance of signature in education in Turkey. The age range in which the individual will gain knowledge about signature training is considered to be the primary education level, which is especially related to the individual's muscle strength in signature application, and the secondary education level, where the individual will be theoretically informed about signature and subsequently acquire a professional strong signature. As a result of the interviews with a small number of academicians in the field of graphology, it was concluded that providing reinforcement and practical training to the individual at the secondary school level, even if it is not included in the course, will significantly protect the individual against possible signature risks in the future. As a result of the literature review, problem situation and findings, it was evaluated that the individual's opinion is important in bringing signature training to the person at the secondary school level, and a survey study consisting of 20 questions was applied to 40 students, and the study was created with a mixed method, qualitative and quantitative methods were used together. Document review method, which is a qualitative method, was used. The sample group to be surveyed was selected by random sampling method. The results of the study were evaluated and interpreted using the analysis of variance method. According to the results obtained, it was concluded that signature training in Turkey will be a very important practice in protecting the individual against possible risks in the future.