Elektronik belgede sahtecilik suçları
Forgery of electronic document
  1. Tez No: 774745
  2. Yazar: NACİ MUSTAFA SAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KELEP PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojideki gelişmeler sayesinde, öncesinde fiziki olarak yapılan hukuki işlemlerin bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu doğrultuda elektronik belge ve elektronik imza kullanılmaya başlanmış, mevzuatımızda da bu kavramlara ilişkin kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Gelinen aşamada, elektronik belgenin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen belgede sahtecilik suçlarının konusunu oluşturan belge olarak kabul edilip edilmeyeceği sorunu ortaya çıkmıştır. Çalışmamız kapsamında, elektronik belgenin gerekli unsurlara sahip olması şartıyla, sahtecilik suçlarının konusu olarak kabul edilmesinin mevcut mevzuatımız uyarınca mümkün olduğu farklı görüşlere de yer verilerek ortaya konulmuştur. Bu kabulden hareketle, elektronik belgedeki sahteciliğin nasıl gerçekleşebileceği incelenmiş ve elektronik belgedeki sahtecilik suçları ile bilişim alanındaki suçlar içtima hükümleri de dikkate alınarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to technological developments, physical legal transactions can be performed on information systems. In this parallel, electronic documents and electronic signatures have started to be used, and legal provisions have been introduced accordingly. At that point, the question of whether or not electronic documents can constitute the subject of the offences of forgery in the Turkish Penal Code No. 5237 has arisen. The present study, under the light of different opinions, puts forward that electronic documents can constitute the subject of forgery crimes under Turkish criminal legislation, provided that essential elements of the document are established. Based on this argument, the study discusses the ways in which the forgery of electronic documents can occur and compares them with cyber crimes within the scope of aggregation rules.