Investigation and study of adsorption of CO and NO molecules on boron nitride (BN)n=3-5 nanoclusters
Bor nitrür (BN)n=3-5 nanokümeler üzerinde CO ve NO moleküllerinin adsorpsiyonunun araştırılması ve incelenmesi
  1. Tez No: 986374
  2. Yazar: HAMED GHORBANPOOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDOLHAKİM PANGH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada , (BN)n=3-5 nano kümeleri üzerinde NO ve CO moleküllerinin BN nanokümelerindeki (BN) adsorpsiyonu incelenmiştir. Sonuçlar, 𝑛 değerinin artmasıyla birlikte, moleküller arası mesafenin artışına bağlı olarak NO ve CO moleküllerinin BN nanokümelerine olan çekiminde bir azalma gözlemlendiğini göstermiştir. En güçlü etkileşim (BN)3 CO kümesinde meydana geldiği görülmüştür. 𝑛 değerin 3'ten 5'e çıkarılması, nanokümelerindeki B-N bağlarının uzunluğu sırasıyla azalmalıdır. AIM teorisine göre, molekül ve küme arasındaki bağ kritik noktasındaki (bcp) elektron yoğunluğu, etkileşim enerjisinin düşmesiyle azalmaktadır. Bu durum, NO ve CO moleküllerinin (BN)3 nano kümeleri üzerinde katalitik reaksiyonları için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this project, we investigate the adsorption of NO and CO molecules on the (BN)n=3-5 nano-clusters. Results showed that the intermolecular distance is increased by increasing the n from the 3 to 5 and also is decreased the interaction energy of molecule and nono-clusters. Iin other words, the strong interaction is happened in (BN)3...CO cluster. By increasing the n from 3 to 5 the B-N bound distance in nano-cluster is decreased respectively. Based on the AIM theory, electron charge density at bond critical point (bcp) between molecule and non-cluster is decreased as the determining that the interaction energy is lowered. This can be concluded that the catalytic dissociation of NO and CO molecules is suitable on (BN)3 nano-clusters.