Erken-Orta Kıbrıs Çağı madenciliği ışığı altında İncesu Kurtarma Kazısı tunç eserleri
The Bronze objects from rescue excavations of İncesu in the light of Early-Middle Cyprus metalwork
- Tez No: 98638
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Erken-Orta Kıbrıs Çağı madenciliği ışığı altında İncesu Kurtarma Kazısından çıkartılan 104 adet tunç eserin incelenmesi bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Ada madenciliği genel özellikleri ile anlatıldıktan sonra, İncesu Kurtarma Kazısı eserleri genel olarak tanıtılmıştır. İncesu tunç(?) eserleri genel olarak kullanım özelliklerine, gelişim süreçlerine bağlı olarak kronolojik açıdan bir sınıflandırma yapılarak eserler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Erken-Orta Kıbrıs Çağı buluntularının, genel bir tipolojide olması ve standart tarihlere sahip olmalarından dolayı tabaka, konteks birliği olmayan İncesu tunç(?) eserleri tarihlendirilmeye ve özellikleri ile tanıtılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma esnasında eserlerin yapım teknikleri hakkında önemli bilgiler elde edilmiştir. Bunun yanısıra günümüze değin hiç rastlanmayan alt tipleri ile bu dönemde Kıbrıs maden repertuarına İncesu eserlerinin katkıda bulundukları belirlenmiştir. Bu eser grubu üzerinde yapılan araştırmaların neticesinde genel olarak tunç(?) eserlerin Erken Kıbrıs Çağı II-Orta Kıbrıs Çağı IH'e tarihlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The starting-point for this thesis is the study of 104 bronze objects deriving from rescue excavations in the Early - Middle Cypriote cemetery of İncesu/Chyprus. After a brief overview over the general characteristics of Cypriote metallurgy, the objects from the İncesu cemetery are described: they are distinguished according to functional groups and the chronological development within each group is discussed in detail. The objects from the İncesu cemetery do not derive from a secure archaeological context. Hower, since a standard typology and chronology for the Early - Middle Cypriote Period exists, it was possible to describe them and to match them with the standard typology. Additionally, observations on the production characteristics allowed for the definition of several subtypes which have until ourdays never been observed anywhere in the Cypriote bronze repertory. The major result of this study is thus the dating of the bronze objects from the İncesu cemetery to the time span from the Early Cypriote II to the Middle Cypriote III period.