Başlangıç düzeyi flüt öğretimi
Flute teaching at elementary level
- Tez No: 98637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu tez çatışmasında, flüt eğitiminin en önemli dönemlerinden biri olan“Başlangıç Düzeyi Flüt öğretimi”incelenmiştir. Bu araştırmayı yaparken, flüte yeni başlayanlara çalgılarını genel hatlarıyla tanıtıp, yapacakları İlk çalışmalardan çeşitli örnekler vermek amaçlanmıştır. Bölüm l'de genel olarak flütün tarihçesi, flüt ailesi, flütün yapısal özellikleri ve ses genişliği ele alınmıştır. Bölüm II 'de flütün tutuşu, üflenişi, sesin çıkarılma şekli, ilk ses gurupları, nüanslar ve nefes çeşitleri incelenmiş, etüd ve eserlerden örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this thesis,“The Elementary Level in Flute Teaching”, which may be considered as one of the most important periods in flute teaching has been studied. It has been aimed to enable the beginners to get to know their instruments in general terms, and to provide them with examples of their first future studies. In the first part, the history of the flute, the flute family, tie structural characteristics of the flute and its register have been studied. In the second part, how the flute is held, how it is blown, how sound is produced, first sound groups, nuances, and types of breathing have been studied. Moreover, examples of various etudes and works are presented.