Nurettin Topçu'nun hikâyeleri ve romanı üzerine bir inceleme
A review on the stories and novel of Nurettin Topçu
- Tez No: 986492
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Genel olarak felsefi ve fikir yazılarıyla tanıdığımız, Türk düşünce tarihinin gelişiminde büyük bir rol oynayan Nurettin Topçu'nun hikâyeleri dergilerde neşredildikten sonra ilk defa 1959 yılında Taşralı adı altında Kurtulmuş Matbaasında kitap olarak neşredilmiştir. Daha sonra kitaba girmemiş hikâyeler de eklenerek Ezel Erverdi ve İsmail Kara tarafından bir araya getirilmiş ve 2013 yılında Dergâh yayınlarında yeniden yayımlanmıştır. Eserde, Nurettin Topçu'nun 1952-1958 yılları arasında yazdığı toplamda 23 hikâye bulunmaktadır. On üçüncü basımını idrak eden Taşralı esasen bir fikir adamı olan Topçu'nun sanatçı kişiliğinin mahsülü olarak değerlendirilmek durumundadır. Taşralı'da yer alan metinler yazıldıkları yıllarda Anadolu insanının meselelerini, aydın kesimin çıkmazlarını ve Topçu'nun mistik-metafizik dünyasını yansıtmaktadır. Topçu'nun ayrıca 1926-1936 yılları arasında yazdığı ancak hayattayken yayınlanmasını istemediği Reha adlı bir gençlik romanı mevcuttur. Roman, Arap harfleriyle yazılmış olup Mustafa Kök ve Ali Yurtgezen tarafından Latin harflere aktarılarak 1999 yılında kitap olarak yayımlanmıştır. Romanın yedinci baskısı Temmuz 2022'de Dergâh Yayınları tarafından neşredilmiştir. Bu çalışmada Topçu'nun söz konusu hikâyeleri ve romanı incelenip, edebî eserleri hakkında genel bir fikir oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Generally known for his philosophical and intellectual writings, Nurettin Topçu, who played a significant role in the development of Turkish intellectual history, firstly published his short stories in literary journals before they were compiled and printed as a book titled Taşralı (The Provincial) in 1959 by Kurtulmuş Printing House. Later, previously unpublished stories were added, and the collection was recompiled by Ezel Erverdi and İsmail Kara, and republished in 2013 by Dergâh Publishing. The book contains a total of 23 stories written by Topçu between the years 1952 and 1958. Now in its thirteenth edition, Taşralı should be regarded as a product of Topçu's artistic personality, who is primarily known as a man of ideas. The stories in Taşralı reflect the problems of the Anatolian people, the dilemmas of the intellectual class, and Topçu's mystical-metaphysical worldview during the years they were written. Topçu, also wrote a youth novel titled Reha between 1926 and 1936, which he chose not to publish during his lifetime. Originally written in Arabic script, the novel was later transcribed into Latin script by Mustafa Kök and Ali Yurtgezen and published as a book in 1999. The seventh edition of the novel was released by Dergâh Publishing in July 2022. This study aims to examine Topçu's aforementioned short stories and novel in order to form a general understanding of his literary works