Modern Türk hikâyesine Mustafa Mutlu'nun getirdikleri
Contributions of Mustafa Kutlu to the modern Turkish story
  1. Tez No: 356407
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Modern Türk hikâyesi içinde yer alan Mustafa Kutlu hikâyesi, muhteva açısından geleneğe bağlanmış, biçimsel olarak ise çağının anlatım özelliklerinden yararlanmıştır. Nurettin Topçu'nun talebesi olan Kutlu, onun“Hareket”fikriyatının merkezinde yer edinen“tasavvuf”ve“Anadolu romantizmi”kavramlarını hikâyesinde temel iki birim olarak almıştır. Bu iki kavram Mustafa Kutlu hikâyesinde muhtevanın temel direkleri olmuş, onun hikâyesini geleneğe bağlayan, geleneğin kıssadan hisse çıkarmayı önceleyen metinlerinin“hikmet”düşüncesine karşılık gelmiştir. Bu günün insanının dilinde gizlenen geleneksel Türk hikâyesinin vokabülerini post-modern anlatım özellikleri içinde kullanıp, hikâyesinin biçimsel yanını oluşturan Mustafa Kutlu, geçmişi“hal”dilinde geleceğe taşımaya çalışmıştır. Bu çalışmanın kapsamını, Mustafa Kutlu'nun geleneksel Türk hikâyesinden tevarüs ettirdiği“hikmet”düşüncesinin onun hikâyelerinin muhteva boyutundaki kullanımı ve çağının anlatım özellikleriyle bu muhtevayı nasıl kurguladığı oluşturmaktadır. Giriş hariç üç bölüm ihtiva eden tezin ilk bölümünde, modern hikâye kuramı,“Modern Türk Hikâyesi”nin genel panoraması ve Mustafa Kutlu hikâyesinin bu panoramadaki görüntüsü ele alınmıştır. İkinci bölümde Mustafa Kutlu hikâyesinde muhtevanın kaynağı, gelenek ve Kutlu'nun gelenek içindeki yeri ve geleneğin içinde oluşan Türk hikâyesi üzerinde çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ilk olarak, Mustafa Kutlu hikâyesinin muhtevasına temel dayanak olan“hikmet”düşüncesi ve bu düşünce ışığında kurgulanan hikâyeler üzerinde durulmuş; ikinci olarak, Kutlu'nun bu hikmetli muhtevayı, çağının anlatım özelliklerini kullanarak nasıl bir biçimle anlattığı üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The story of Mustafa Kutlu, which is placed in Modern Turkish Story, has used traditional characteristics in content but in form it has used the characteristics of narration of his time. Nurettin Topçu, the teacher of Kutlu, used the concepts,“islamic mysticism”and“Anatolian romanticism”in the center of his“ Movement”ideas. From this point of view, Kutlu has used these two concepts as a source to the movement of“human”and“existence”, which are the basic elements in his stories. These two concepts are the major structures of the content in his stories and also they make his stories traditional. Moreover“islamic mysticism”and“Anatolian romanticism”equal to the“wisdom”idea of the tradition which exhorts to point a moral of a fable. By using the vocabulary of Traditional Turkish Story with post-modern narration, Mustafa Kutlu has developed the formal side of his story. The scope of this study is formed by the“wisdom”idea which is inherited from Traditional Turkish Story by Mustafa Kutlu and the usage of this idea in the content of his stories and how he has used this content with the characteristics of narration of his time. Except introduction, there are three parts in the thesis. In the first part, the theory of modern story, general panorama of“Modern Turkish Story”and the display of Mustafa Kutlu's story in this panorama are discussed. In the second part, the source of the content of Mustafa Kutlu's story,“tradition and the position of Mustafa Kutlu in this tradition and the Turkish Story which is formed in tradition”are studied. In the third part, first of all, the“wisdom”idea which is the basic element in Mustafa Kutlu's story and the stories made up with the light of this idea; secondly, how he has used this content with the characteristics of narration of his time are studied.