Avrupa Tek Pazarı'nın Türk firmalarının stratejik pazarlama sürecine etkileri (Seramik kaplama malzemeleri örneği)
The influences of the European Single Market on the strategic marketing process of the Turkish firms (An example of the ceramic tile and cladding material)
  1. Tez No: 98651
  2. Yazar: KAZIM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, seramik karo ve fayans malzemeleri üreten Türk firmalarının, mevcut rekabet durumu bağlamında, Gümrük Birliği'nin oluşturduğu şartlara karşın stratejik pazarlama davranışlarını incelemektir. Türkiye'deki, düşük verimliliğe sahip bir oligopol piyasası ile nitelendirilebilecek seramik karo ve fayans imalatı sanayi, Gümrük Birliği ile oluşan karı tehdit edici eğilimlerin etkisi altındadır. Düşük iç talep, önemli bir bölümünün Gümrük Birliği ülkelerine yapıldığı bir ihracat yönelmesi gerektirmiş ve üreticiler böylece, daha farklılaşmış bir arz, daha yüksek kalite ve daha düşük fiyat isteminin baskısı ile karşılaşmışlardır. Seramik karo ve fayans imalatçılarına yöneltilen bir anket, gelecekte standardlaştırma, ürün farklılaştırma ve ileri teknoloji kullanımının amaçlandığını belirlemiştir. Sektörün bugünkü yapısı, yatırımlar göreceli olarak yüksek finansman istediği için ve mevcut firmaların ölçek ekonomilerinden yararlanmaları nedeniyle giriş engelleri bulunduğundan, korunacağa benzemektedir. Bunun ötesinde firmaların % 78'i dikey bütünleşme eğiliminde olduklarını beyan etmişlerdir. Diğer taraftan, ankete göre firma önceliklerinin“yenilik, büyüme ve maliyet tasarrufu”olması nedeniyle, stratejik pazarlama çabalarının önemi artmaktadır. Bu gerçeklerle bağıntılı olarak, firmalar büyük pazar bölümlerini tercih edecekler ve pazarlama karması, üretim, dağıtım, tutundurma ve fiyatlama yoluyla talep artışına katkıda bulunacaktır. Böylece yapılacak satış geliştirme, - tercihan bölgesel olarak organize edilmiş satışlarla - reklam, tanıtım ve kişisel satış biçiminde gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the present study is to investigate upon the strategic marketing behavior of the Turkish ceramic tile and cladding material producing firms to the conditions brought by the Customs Union - under prevailing market competitiveness of the sector. The ceramic tile and cladding material manufacturing sector of Turkey, which can be characterized by a low-productivity oligopoly market, experiences profit threatening tendencies created by the Custom Union. Low domestic demand necessitated an export orientation, of which Customs Union countries took the integral part, and hence the producers confronted pressures for a more differentiated supply, higher quality and lower prices. A survey being administered towards ceramic tile and cladding material manufacturing companies indicated that standarization, product differentiation, utilization of higher technologies were to be the future goals. The sector seems to preserve its present structure, since investments require relatively high finance and firms benefit from economies of scale, which prove to be important reasons for barriers to entry. Moreover, 78 % ofthe surveyed firms expressed inclinations for a vertical integration. On the other hand, the importance of paying efforts for a strategic marketing approach had increased, since the survey had shown that the company preferences seemed to become in the order of“innovation, growth and cost saving.”In conjunction with these facts, firms would prefer larger market sections to deal with, whereas the marketing mix would contribute demand increase by production, distribution, promotion and pricing. The henceforth required sales dovelopment would then be realized by edvertising, publicity and personal sales - preferably through regionally organized sales agents.