Türkiye'de ortanın solu hareketi Cumhuriyet Halk Partisi'nde yeni kimlik arayışı: 1965-1976
The left of centre movement in Turkey the new identity searching in Republican People Party: 1965-1976
  1. Tez No: 98652
  2. Yazar: AYCAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Bu çalışma, CHP'nde gelişen ortanın solu hareketinin CHP'nin kimliği üzerinde yarattığı sonuçlan incelemeye yönelik bir girişimdir. Tezin amacı CHP'nin bir devlet partisinden bir siyasi partiye, bunun da ötesinde bir sol partiye geçiş çabasını ve CHP'nin yeni kimliğini açığa çıkarmaktır. Çalışmada öncelikle ortanın solu kavramıyla ilgili diğer sol kategoriler, daha sonra ise CHP'nin tarihsel geçmişi ve ideolojisi incelenmiştir. Arkasından ortanın solunu hazırlayan etmenler, hareketin ortaya çıkışı ve gelişimi, dayandığı temel ilkeler. başvurduğu ideolojik ve düşünsel referanslar ve hedefleri ele alınmıştır. Ortanın solu kavramı üzerinde yapılan parti içi ve parti dışı tartışmalar çalışmanın diğer önemli bir ayağını oluşturmuştur. Ortanın solu kavramı, CHP'nin günü kurtarmak ve sol tabanı kapmak amacıyla ortaya attığı bir kavramdır. Ancak daha sonra Ecevit ve 1968 yılından itibaren çevresine toplanan aydınlar tarafından başka noktalara götürülmüştür. Parti tarihini ciddi eleştiriye tabi tutmuşlardır. İşçi sınıfını ve yoksulları temsil eden bir parti olma çabası 1970'li yılların ortalarına kadar devam etmiştir. Ancak fikir üreten birçok akademisyenin Ecevit' le anlaşmazlığa düşerek ayrılması hareketin gelişimini tamamlayamadan son bulmasını beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is an attempt towards examining the results of left of the centre movement, developed in Republican People Party (RPP) created an the identity of RPP. The purpose of the thesis is to bring forward the attempt of transit of RPP from being a state party to a political party and beyond this, to a left wing party and the new identity of RPP. In the study, other left categories related with the concept of left of the centre have been examined with priority, later of the historical background and ideology of RPP have been studied. Then, the factors which prepared left middle, arise and development of the movement, basic principles it is based, the ideological and ideational references it applied and its targets are handled. The discussions in the party and out of the party carried out on the left of the middle, constituted the other importment part of the study. The concept of left of the centre, is a concept put forward by RPP to rescue the day and seize the left base. However, later on it has been taken away to some other points by Ecevit and intellectual people gathered around him as of 1968. They have seriously criticized the history of the party. The attempt of being a party representing the labor class and the poors, continued till the middle of 1970s. However the departure of a lot of academicians, who produced ideas, as they were in dispute with Ecevit. brought the termination of the movement, without comleting its development