Türk sanayiinde finansman sorunları
Financial problems of the Turkish industry
- Tez No: 98650
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
II ÖZET Kalkınma süreci sanayileşme süreciyle birlikte düşünülmektedir. Her ülke orta ve uzun dönemde sanayileşmeye dayalı iktisat politikası izlemek durumundadır. Hızlı bir sanayileşme için yatırım yapmak şarttır. Yatırım, üretim kapasitesinin genişletilmesi demektir. Dolayısıyla yatırım yapmak belli bir finansal birikimi zorunlu kılar. Girişimcilerin çoğu kez yapmak istedikleri yatırımları finanse edebilecek kaynağa sahip olmadıkları bilinmektedir. Bu durumda, borçlanma gündeme gelmektedir. Türkiye Ekonomisi' nde henüz sanayileşme sürecinin tamamlanmamış olduğu düşünülürse, bunu önemli bir nedeninin sanayi kesiminin içinde bulunduğu finansman darboğazı olduğu anlaşılır. Diğer yandan, kamu kesiminin borçlanma gereksinimi dolayısıyla yoğun bir biçimde finans piyasalarına müdahale etmesi özel sektörün finansman imkanlarını zayıflatmaktadır. Kamu kesiminin finans piyasalarında bu kadar yoğun bir biçimde yer alması ve özel sektörün finansman kaynaklarım zayıflatması, özel kesimi finansman darboğazına sokmaktadır. Türkiye Ekonomisi'nde özellikle 1980' den sonra, Kamu Kesimi Borçlanma Gereğinin artması sonucu iç borçlanma da artmıştır. İç borçlanmanın artması hem faizleri yükseltmiş hem de borcun vadesini kısaltmıştır. Bu durum borcun borçla finansmanım gündeme getirmiştir. Üretime dönük faaliyetler cazibesini kaybetmiştir. Sonuç olarak; sanayi sektöründe finansman sıkıntıları yaşanmıştır. Bunun en önemli nedeninin kamunun borçlanma politikası olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber ekonomideki kurumsal ve hukuki yetersizliklerin varlığı sanayi sektörünün finansman sorunlarını arttırmaktadır. Ayrıca, firmaların mülkiyet yapılan sanayi sektöründeki finansman sorunlarının diğer bir nedenidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Development period should be considered with the industrialization period. Every country should keep on economic policy during middle and long time period. Investment is a must for fast industrialization. Investment means enlargement of the production capacity. As a result of these, for investment there should be a financial capacity. It is generally true that, most of the investors do not have resources to carry out their interprices. This situations leads to going into dept. Turkish Economy has not completed its industrial development period. One of the reasons of this situation is the financial problems of the industry people on the other hand, continious interference of the public sector crowds out the private sector. Participation of the public sector in the financial area and covering the financial supports of the private sector leads the private sector go into financial problems. Especially often in 1980 in Turkish Economy internal credit is increased because of the needs of the public section. The increase in the rate of internal credit brought about the increase in the interest rate, it shortened the credit time, and caused a situation of financing the present credits with new ones. Production activities lost their attraction. As a result, degeneration in the finance facilities of the industry sector is increased. The first cause of this situation is thought to be the loaning policy of the public sector. In addition to this, incapabilities in the managing and civil actions of the private sector increase the financial problems moreover, one of the reasons is the possessional structure of this sector.