Anlamlandırma becerilerini geliştirmeye dayalı etkinliklerin okuma anlama becerisine, okuma tutumuna ve okuma stratejilerini kullanmaya etkisi
The effect of activities based on developing meaning-making skills on reading comprehesion, reading comprehension, reading attitudes, and the use of reading stratedies
  1. Tez No: 986526
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE VARIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez araştırmasında öğrencilerin okuduğunu anlama problemleri çıkış noktası olarak belirlenmiştir. Okuduğunu anlama becerisi tüm öğrenme sürecinin temeli olarak görüldüğünden bu problemin Türkçe derslerinde yapılacak anlamlandırma becerisine dayalı etkinliklerle çözülebileceği varsayımından hareketle bu etkinliklerin okuma anlama becerisine, okuma tutumuna ve okuma stratejisi kullanımına etkisi araştırılmıştır. Araştırma Tokat il merkezinde bulunan bir ortaokulda, 2024-2025 eğitim öğretim yılında, 73 yedinci sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Akademik başarıları birbirine yakın iki sınıftan biri kontrol (38 kişi), diğeri deney grubu (35 kişi) olarak belirlenmiştir. Çalışmada deneysel bir model olan ön test –son test deney ve kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada“Okuduğunu Anlama Stratejileri Ölçeği”,“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”uygulanmıştır. 7. sınıf öğrencilerine yönelik anlamlandırma becerilerini geliştirici etkinlikleri içeren 6 haftalık Türkçe ders planı hazırlanmıştır. Ön test ve son test uygulamalarına ait veriler nicel veri analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler anlamlandırma becerilerine dayalı etkinliklerin öğrencilerin okuduğunu anlama başarısını, okuma stratejisi kullanımını ve okuma tutumunu geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis research takes students' reading comprehension problems as its point of departure. Since reading comprehension skills are regarded as the foundation of the entire learning process, it was assumed that these problems could be addressed through meaning-making–based activities implemented in Turkish language courses. Accordingly, the study examined the effects of such activities on students' reading comprehension skills and reading attitudes. The research was conducted with 73 seventh-grade students at a secondary school located in the city center of Tokat during the 2024–2025 academic year. Two classes with similar academic achievement levels were selected; one was designated as the control group (38 students) and the other as the experimental group (35 students). An experimental pre-test/post-test control group design was employed. In the study, the“Reading Comprehension Strategies Scale”, the“Attitude Toward Reading Scale”and the“Reading Comprehension Achievement Test”developed by the researcher were administered. A six-week Turkish lesson plan including activities designed to improve seventh-grade students' meaning-making skills was implemented. Data from the pre- and post-tests were analyzed using quantitative data analysis methods. The results revealed that meaning-making–based activities improved students' reading comprehension achievement, use of reading strategies, and attitudes toward reading.