Güvenlik tehditlerinin savunma harcamalarına etkisi: Türk Devletleri Teşkilatı örneği
The impact of security threats on defense expenditures: The case of the Organization of Turkic States
  1. Tez No: 986527
  2. Yazar: UFUK AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk Devletleri Teşkilatı üyesi 4 ülkede (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye) güvenlik tehditlerinin savunma harcamalarına etkisi araştırılmaktadır. Bu dört ülkeye ait 2007-2022 dönemini kapsayan verilerin kullanıldığı çalışmada Powell(2022) tarafından geliştirilen QRPD (Toplamsal Olmayan Sabit Etkili Panel Kantil Regresyon) yöntemi kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Ayrıca çalışmada bir diğer güncel yöntem KRLS (Kernel Tabanlı Düzenleştirilmiş En Küçük Kareler) metodu da sağlamlık sınamacı amacıyla uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca kamu harcamalarının, nüfus artışının, ticari açıklığın, demokratikleşmenin ve doğal kaynak rantının da savunma harcamalarına etkisi analiz edilmiştir. QRPD bulgularına bakıldığında Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerinde güvenlik tehditlerinin savunma harcamalarına etkisi, düşük, orta ve yüksek kantil düzeyleri için pozitif olarak tespit edilmiştir. Türk Devletleri Teşkilatına üye dört ülkede güvenlik tehditleri arttıkça savunma harcamaları da artmaktadır. Yine bu ülke grubunda düşük, orta ve yüksek kantil düzeylerinde kamu harcamaları ve doğal kaynak rantı arttıkça savunma harcamalarının da arttığı tespit edilmiştir. Demokratikleşme düzeyi, nüfus artış oranı ve ticari açıklık oranı ise düşük, orta ve yüksek kantil düzeylerinde savunma harcamalarını azaltmaktadır. KRLS bulguları da büyük oranda QRPD bulgularını desteklemektedir. Çalışmada son olarak elde edilen bulgular doğrultusunda politika önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of security threats on defense expenditures in four member states of the Organization of Turkic States (Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkey). Using data covering the period 2007–2022, the analysis employs the QRPD (Quantile Regression for Panel Data with Nonadditive Fixed Effects) method developed by Powell (2022). In addition, the KRLS (Kernel Regularized Least Squares) method is applied as a robustness check. The study also investigates the effects of government expenditures, population growth, trade openness, democratization, and natural resource rents on defense spending. According to the QRPD findings, security threats positively affect defense expenditures in the Organization of Turkic States across low, medium, and high quantile levels. As security threats increase in these four countries, defense spending also rises. Furthermore, in all quantile levels, higher government expenditures and greater natural resource rents are associated with increased defense spending. In contrast, democratization, population growth, and trade openness reduce defense expenditures at low, medium, and high quantile levels. The KRLS results largely support the QRPD findings. Finally, policy recommendations are presented based on the empirical results obtained in the study.