Kampüs ortamında dış ortam haberleşme kanal ölçümü
Outdoor communication channel measurement in a campus environment
- Tez No: 986548
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kablosuz haberleşmede, sinyal gücünü zayıflatan başlıca etkenler yol kaybı ve çok yollu yayılım etkileridir. Verici ile alıcı arasına giren nesneler, soğurma, kırınım ve saçılma gibi sebeplerle sinyalin zayıflamasına neden olur. Bu zayıflamanın miktarı, engelleyici cisimlerin boyutlarına ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Elektromanyetik dalgaların bu tür etkileşimleri genellikle ışın teorisine dayalı geometrik modeller ile açıklanır. Ayrıca sinyalin faz bileşenlerinde meydana gelen kaymalar, gecikme ve Doppler etkisi sonucunda ortaya çıkarak kanalın zaman ve frekans alanındaki davranışını etkiler. Bu tez çalışmasında, haberleşme kanalının istatistiksel özelliklerinin zamanla değişmediği, yani durağan olduğu varsayılmıştır. Ölçümler düşük hareketliliğin olduğu ortamlarda gerçekleştirildiğinden, yalnızca zaman alanındaki değişimler dikkate alınmış ve Doppler etkisi ihmal edilmiştir. Çalışmanın amacı, dış ortam haberleşme kanalının karakterizasyonunu yapmak ve gerçek ölçüm verilerine dayanarak kanalın davranışını analiz etmektir. Bu kapsamda, Kampüs ortamında farklı mesafelerde saha ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ölçüm senaryolarında, alıcıya doğrudan ulaşan görüş hattı (Line-of-Sight, LOS) sinyali ile çevredeki yüzeylerden yansıyarak veya saçılarak gelen çok yollu bileşenler birlikte incelenmiştir Verici tarafından üretilen Doğrudan Dizi Yayılı Spektrum sinyali, farklı mesafelerde iletilmiş; alıcı tarafından kaydedilen veriler üzerinden analiz yapılarak kanalın dürtü tepkisi elde edilmiştir. Korelasyon sonuçlarından normalize genlik, RMS gecikme yayılımı gibi parametreler hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, sinyal genliğinin mesafe arttıkça zayıfladığını göstermektedir. Farklı mesafe ve ortam koşullarında elde edilen normalize genlik grafikleri, çevresel yansımaların kanalın zamansal yayılımı üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Özellikle açık alanlarda doğrudan yol bileşeni baskınken, ağaçlık ve yapısal engellerin bulunduğu ortamlarda çok yollu bileşenlerin daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma kampüs ortamındaki dış ortam haberleşme kanalının davranışını ölçüm tabanlı bir yaklaşımla ortaya koymakta ve kanalın zaman alanındaki tepkisini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In wireless communications, the primary factors that weaken signal strength are path loss and multipath propagation effects. Objects situated between the transmitter and receiver cause signal attenuation due to absorption, diffraction, and scattering. The amount of this attenuation varies depending on the sizes and physical properties of the obstructing objects. Such interactions of electromagnetic waves are generally explained using geometric models based on ray theory. Additionally, phase shifts of the signal occur as a result of delay and Doppler effects, which influence the channel's behavior in the time and frequency domains. In this thesis, it is assumed that the statistical properties of the communication channel do not change over time, that is, the channel is stationary. Since the measurements are conducted in environments with low mobility, only temporal variations are considered, and the Doppler effect is neglected. The objective of this study is to characterize the outdoor communication channel and analyze its behavior based on real measurement data. Within this scope, field measurements were conducted in a campus environment at different distances. In the measurement scenarios, both the line-of-sight (LOS) signal that directly reaches the receiver and the multipath components arriving via reflection or scattering from surrounding surfaces were examined together. A Direct Sequence Spread Spectrum signal generated by the transmitter was transmitted at various distances, and the recorded data at the receiver were analyzed to obtain the channel's impulse response. From the correlation results, parameters such as normalized amplitude and RMS delay spread were calculated. The analysis results indicate that the signal amplitude weakens as the distance increases. The normalized amplitude graphs obtained under different distances and environmental conditions reveal the effect of environmental reflections on the channel's temporal dispersion. Particularly, in open areas the direct-path component is dominant, whereas in environments with trees and structural obstacles the multipath components are more pronounced. In conclusion, this study presents the behavior of the outdoor communication channel in a campus environment via a measurement-based approach, and it analyzes the channel's response in the time domain.