Tunceli ilinde hayvancılık işletmelerinin yapısal analizi
Structural analysis of animal husbandry enterprises in Tunceli province
  1. Tez No: 986562
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BARITCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de birçok aile geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Tunceli ilinde Hayvancılık kırsal alanda yaşayan aileler için temel geçim kaynağıdır. Terör olayları nedeniyle köylerin boşalması, hayvancılıkla uğraşan nüfusun göç etmesi hayvancılığı olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle girdi maliyetlerinin artmasından ve bakımının zorluğundan ötürü büyükbaş hayvan sayısı gittikçe azalmaktadır. Veriler incelendiğinde büyükbaş hayvan sayısı azalmasına karşılık küçükbaş hayvan sayısında da artış gözlemlenmiştir. Tunceli'de bulunan dağların zengin florası nedeniyle arıcılıkla uğraşan aile sayısında da artış vardır. Bu çalışma, Tunceli ilinde hayvancılıkla uğraşan üreticilerin üretim yapısı, sosyo-ekonomik profili, kooperatifleşme düzeyi ve mekânsal üretim tercihlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Tunceli'nin sekiz ilçesinde faaliyet gösteren 301 üreticiyle anket yapılmış, ayrıca resmi istatistikler doğrultusunda hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Bulgular, üretimin büyük ölçüde geleneksel yöntemlerle sürdürüldüğünü, küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğunu ve yaylacılık faaliyetlerinin hâlen önemini koruduğunu göstermektedir. Büyükbaş hayvan sayısının yıllar içinde azaldığı; buna karşın küçükbaş hayvan varlığı ve arıcılık faaliyetlerinde artış yaşandığı tespit edilmiştir. Yüksek floraya sahip dağlık alanların, arıcılığın gelişimi açısından avantaj sağladığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen 23 ilişki analizi ile üretici özellikleri (eğitim düzeyi, cinsiyet, hayvancılıktan elde edilen gelir), üretim yapısı (hayvan türü, barınak tipi, yemleme yöntemi) ve örgütsel katılım (kooperatif üyeliği, pazarlama sorunları) arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda; eğitim düzeyinin modern üretim tekniklerinin benimsenmesinde önemli olduğu, kooperatif üyeliğinin pazarlama sorunlarını azalttığı ve kadın üreticilerin üretime aktif katkı sağlamakla birlikte örgütlenme süreçlerinde yeterince yer alamadığı ortaya konmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda; hayvancılık politikalarının yerel düzeyde planlanması, yaylacılığın altyapısal olarak desteklenmesi, kadınların kooperatiflere katılımının teşvik edilmesi ve modern üretim tekniklerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir. Bu çalışma, kırsal kalkınma odaklı tarım politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Livestock farming constitutes the primary source of livelihood for many families in Turkey, particularly in rural areas such as Tunceli Province, located in the Eastern Anatolia Region. Despite its economic importance, the number of livestock in Tunceli remains generally low. Factors such as rural depopulation caused by security concerns and migration have adversely affected livestock activities. Notably, the population of large livestock has decreased due to rising input costs and maintenance difficulties, whereas an increase has been observed in small livestock numbers. Additionally, the region's mountainous terrain, rich in flora, has contributed to a growing number of families engaging in beekeeping. This study aims to examine the production structure, socio-economic profile, cooperative participation, and spatial production preferences of livestock producers in Tunceli. Data was collected through surveys conducted with 301 producers across eight districts, supplemented by official statistics, integrating both quantitative and qualitative methods. Findings indicate that production is largely maintained by traditional methods, with small livestock farming widely practiced and transhumance still significant. While large livestock numbers have declined over the years, small livestock and beekeeping activities have increased. The rich floral diversity of the mountainous areas has been identified as a favorable factor for apiculture development. Through 23 relational analyses, the study evaluates associations among producer characteristics (education level, gender, income from livestock), production structure (type of livestock, shelter type, feeding method), and organizational participation (cooperative membership, marketing challenges). Results reveal that education level plays a critical role in adopting modern production techniques, cooperative membership alleviates marketing problems, and although women contribute actively to production, their participation in organizational processes remains limited. Based on these findings, the study recommends the localized planning of livestock policies, infrastructural support for transhumance, promotion of women's participation in cooperatives, and dissemination of modern production techniques. This research aims to contribute to the development of rural development-oriented agricultural policies.