Sektörel banka kredilerinin enflasyona etkisi: Katılım ve mevduat bankaları karşılaştırması
The effect of sectoral bank loans on inflation: A comparison of participation and deposit banks
  1. Tez No: 986588
  2. Yazar: REMZİ PAKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
Özet
Enflasyon, banka kredileri gibi birçok değişkenden etkilenen makroekonomik bir olgudur. Dolayısıyla, literatürde krediler ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisini inceleyen birçok çalışma yapılmış ve bu iki değişken arasında çift yönlü bir nedensellik bulunmuştur. Ancak bildiğimiz kadarıyla sektörel katılım ve mevduat banka kredileri ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisini ve zaman içindeki değişimini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, mevduat ve katılım banka kredileri ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisinin zaman içinde değişip değişmediğini ve sektörel banka kredilerinin enflasyona etkisinin banka türüne ve sektöre göre değişip değişmediğini inceleyen ilk çalışmadır. Bu çalışmanın motivasyonu, katılım bankalarında varlığa dayalı ve karşı taraf ödeme gereklilikleri nedeniyle katılım bankası kredilerinin enflasyon üzerindeki etkisinin mevduat bankalarına göre daha düşük olacağı algısına dayanmaktadır. Bunun için öncelikle mevduat ve katılım banka kredilerinin enflasyon üzerindeki etkileri Vektör Otoregresyon Modeli (VAR) modeli ile, ardından krediler ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi Granger Nedensellik Testi (GC) ile, kredilerin enflasyon üzerindeki etkilerinin zaman içinde değişip değişmediği 2011M01-2022M12 yılları arasında aylık verileri kullanılarak Zamanla Değişen Granger Nedensellik (TVGC) testi ile ve son olarak kredilerin enflasyona etkisinin banka türüne ve sektörlere göre değişip değişmediği 2011Q1-2022Q4 dönemine ait BDDK tarafından seçilen 10 farklı sektörel banka kredi verileri ile analiz edilmiştir. Elde edilen VAR analizi sonuçlarına göre her iki banka kredi türünün enflasyon üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etki ettiği görülmüştür. İlaveten, krediler ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi (GC) sonuçlarına göre, kredilerden enflasyona ve enflasyondan kredilere doğru çift yönlü bir Granger nedenselliği olduğunu göstermiştir. Ayrıca, krediler ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisinin zaman içinde değişip değişmediğini test eden TVGC sonuçlarına göre, mevduat banka kredileri ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi 2014 yılından sonra arttığı ve değişkenler arasındaki Granger nedenselliğin özellikle 2014-2016 ve 2018-2022 yılları arasında daha belirgin hale geldiği görülmüştür. Katılım banka kredilerinin enflasyona nedenselliği 2022 yılının ikinci ayından sonra belirginleştiği görülmüştür. Dolayısıyla, elde edilen sonuçlar katılım banka kredilerinin enflasyona etkileri mevduat bankalarına göre daha az neden olduğu görülmüştür. Sektörel analiz sonuçlarına göre sektörel mevduat banka kredilerinin çoğu enflasyona neden olurken, sektörel katılım banka kredilerinin çok azı enflasyon üzerinde küçük ve pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inflation is a macroeconomic phenomenon affected by many variables, including bank loans. Many studies have examined the causal relationship between bank loans and inflation in general and found a bidirectional causality between them. However, to our knowledge, no study examines the causal relationship between the participation and deposit bank loans and inflation and its variation over time and sectoral bank and inflation. Accordingly, this is the first study that examines whether the effects of participation and deposit bank loans on inflation change over time and whether the impact of loans on inflation varies according to the type of bank and sector. The motivation of this study is based on the perception that the effect of participation bank loans on inflation will be lower than the deposit banks due to the asset-based and counterparty payment requirements in participation banks. For this purpose, first of all, the effects of deposit and participation bank loans on inflation were analyzed using the Vector Autoregression Model (VAR) model; secondly, the causality relationship between bank loans and inflation was analyzed by using the Granger Causality Test (GC), thirdly, whether the effects of bank loans on inflation changed over time applying the Time-Varying Granger Causality (TVGC) Test using monthly data over the period 2011M01-2022M12 and finally the effect of sectoral bank loans on inflation was analyzed using ten different sectoral bank loans selected by the BRSA for the period 2011Q1-2022Q4. 9 The findings of the total loans of both banks show a positive and bidirectional causality between loans and inflation. Results regarding the TVGC test show that deposit bank loans Granger causes inflation throughout the period, and it became more evident, especially between 2014-2016 and 2018-2022. On the other hand, the causality relationship between participation bank loans and inflation became clear after the second month of 2022. Although participation bank loans seem to cause inflation in other periods, the causality is small and short-lived. Therefore, the results confirm that the effects of participation bank loans on inflation will be lower than those of deposit banks due to the working principles of participating banks. According to the results of the sectoral analysis, while most of the sectoral deposit bank loans cause inflation, very few of the sectoral participation bank loans have a small and positive effect on inflation.