Türk İş Hukukunda dış kaynak kullanımı
Outsourcing in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 986587
  2. Yazar: HARUN ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
Özet
1980'li yıllardan itibaren küreselleşme ve teknolojik değişimlerin etkisiyle işverenler tarafından tüm işlerin kendi öz kaynaklarıyla yapılması anlayışı terk edilerek, yeni bir stratejik yönetim anlayışı benimsenmiştir. Bu yeni yönetim anlayışı dış kaynak kullanımı olarak adlandırılmaktadır. Dış kaynak kullanımı işverenlerin temel yetenek olarak belirledikleri işleri bünyelerinde tutmaları, kalan bütün işleri ise farklı işverenlerden sağlamaları şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanım hukuki bir tanım olmaktan uzaktır. Ancak konunun iş hukukuna yansımaları dolayısıyla, iş hukuku yönünden de ele alınması gerekmektedir. Dış kaynak kullanımı konusunda mevzuatımızda yapılmış olan bir tanım yoktur. Yine kavram doktrinde de kesin çizgilerle tanımlanmamıştır. Dış kaynak kullanımı uygulamalarına bakıldığında, temel özellik olarak işverenlerin bir başka işverenlerin iş görme edimlerinden faydalanmasının öne çıktığı görülmektedir. Bu doğrultuda dış kaynak kullanımı bir işverenin daha önce kendi işçileri vasıtasıyla yaptığı bir işi veya gelecekte yapmak istediği bir işi, görünüşte veya gerçekte bir başka işverene bağlı olarak çalışan işçilerin iş görme edimlerinden faydalanarak yapması ya da yaptırması şeklinde tanımlanabilir. Dış kaynak kullanımı mevzuatta ayrıca bir düzenlemeye konu olmasa dahi, yapmış olduğumuz tanım dikkate alındığında alt işverenlik, işçi temini, fason üretim, anahtar teslimi iş, geçici iş ilişkisi ve işyerinin bir bölümünün devrinin dış kaynak kullanımının ortaya çıkış şekilleri olduğu söylenebilir. Çalışmamızda da dış kaynak kullanımı kavramı ele alınmış ve sonrasında dış kaynak kullanımı sonucunu ortaya çıkaran kurumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early 1980s, with the impact of the globalization and developments in technology, employers have abandoned the concept of organizing every part of the business by their own resources and a new business strategy has emerged which is called as outsourcing. Outsourcing can be defined as focusing on the core business by the employers and supplying the rest of the business from other employers. This definition is not a legal definition. Given the importance of the concept of outsourcing, the issue must be adressed from the aspect of labor law. There is not a definition of the outsourcing in the current regulations. Even in the doctrine the issue is not adressed in a definite way. When the applications of the outsourcing are analyzed, benefiting from the other employers' workers' services can be seen as the main feature. Accordingly, obtain a business which is done or will be done by the employer's own resources, by utilizing the other employers (nominal or real) workers services can be defined as outsourcing. Even there is not a definition of outsourcing in the regulations; it can be seen subcontracting, contract manufacturing, turnkey construction contract, temporary work, transfers of parts of businesses are in the scope of outsourcing. In this context, our study discuss the term of outsourcing and the institutions in the scope of outsourcing in the Turkish Labor Law.