Taşlama işi esnasında iş parçası ile taş arasında oluşan ısı dağılımının analizi
- Tez No: 9866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Taşlama işlemi esnasında iş parçası yüzeyinde istenmeyen etkilere sebep olan yüksek sıcaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu istenmeyen etkilerden kaçınmak için taşlama işlemi esnasında iş parçasındaki sıcaklık değişiminin önceden tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Eleonara kopal insky ( 1 ) tarafından taşın farklı yanaşma açılarına göre elde ettiği deneysel sonuçlar kullanılarak ısı kaynaklarındaki sıcaklık dağılımı analitik olarak elde edilen iki katlı integral lerin nümerik olarak çözülmesiyle elde edilmiştir. Ayrıca iki boyutlu ve zamana bağlı genel ısı denkleminden hareketle, sonlu -faklarla nümerik bir çözümle, analitik değerlere yaklaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the grinding operations, high temperatures occur in the workpiece, which can cause undesirable effect at ground surface. To ovaid these effects, it is necessary to be able to predict workpiece temperature distributions in terms of grinding conditions. In the present study, taking into occount the experimental results of different rake angles obtained by Elonora Kappalinsky, temperature distributions in heat sources have been obtained by the solution of two dimensional integrals obtained numerically. Moreover two dimensional heat equation, which depens on time, has been solved by finite difference method.