Dokuma makinalarında bilgisiyar destekli dinamik analiz
  1. Tez No: 9865
  2. Yazar: SAMİ AKMERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UZMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Dünya tekstil makinaları sanayi nete görülen çok hızlı gelişmelere paralel olarak klasik mekikli tezgahlar yerlerini mekiksiz tezgahlara terketmektedir. Bu çalışmada mekanizma boy utları, giriş uzvu hızı, kanca konumu,kanca hızı ve kanca ivmesi kriterlerini kullanarak,Günne-EPG model sert kancalı dokuma maki naşının kanca tahrik mekanizması ele alınmış ve kinematik ve dinamik büyüklükleri analitik olarak incelenmiştir Ayrıca tahrik kamının kinematik profili ve kanca tahrik mekanizmasının dinamik büyüklükleri bilgisayar programlarıyla elde edilmiş ve optimum dizayn parametreleri için sonuçlar irdelenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın benzer maki naların tasarımında faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In parallel to the improvements in the world textile machinery industries classical shuttle looms have been leaving their places to shuttleless looms. In this study,the rapier drive mechanism of Günne-EPG model rigid rapier weaving machine is considered and its kinematic and dynamic magnitudes are examined analytically by using the criteria of mechanism dimensions,angular velocity of initial link/apier position/apier velocity and rapier acceleration.! n addition, kinematic profile of drive ram and dynamic magnitudes of rapier drive mechanism have been obtained by computer programmes and the results are examined for the optimum design parameters. As a results is thought that this study is also useful in a design of similar machines.