Uluslararası inşaat firmalarının kadrolama politikalarını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting staffing policies in international construction companies
- Tez No: 986610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Uluslararası inşaat firmalarının kadrolama yaklaşımları, yalnızca maliyet ve yasal çerçevelerle sınırlı kalmayıp kültürel uyum, dijitalleşme ve iş gücü mobilitesi gibi çok boyutlu faktörlerin etkisiyle şekillenmektedir. Bu çalışma, kültürel uyum, yasal düzenlemelere ilişkin algı, ekonomik maliyet algısı, dijitalleşme düzeyi ve iş gücü mobilitesine ilişkin algıların kadrolama yaklaşımı tercihine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Literatürde uluslararası inşaat firmalarının kadrolama stratejilerine etki eden değişkenlerin çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle bütüncül olarak ele alındığı çalışmaların sınırlı oluşu, bu çalışmayı özgün ve katkı sunan bir konuma taşımaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veri toplama aracı olarak beşli Likert tipi ölçeklerden oluşan anket formu geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek, ilk olarak 36 kişilik bir örneklem üzerinde pilot uygulamaya tabi tutulmuş; bu uygulamada genel Cronbach Alfa değeri ,939 bulunarak yüksek düzeyde iç tutarlılık saptanmıştır. Pilot uygulama sonrası anket formu revize edilerek nihai uygulama 100 kişilik uluslararası inşaat firması çalışanı örneklemine gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve çarpıklık/basıklık değerleriyle test edilmiş, çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre kültürel uyum düzeyinin kadrolama tercihlerini anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir (β = ,333; p < .001). Dijitalleşme düzeyinin kadrolama tercihinde negatif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır (β = -,169; p = .049). İş gücü mobilitesi algısı da pozitif yönde ve anlamlı bir etki göstermiştir (β = ,225; p = .022). Ancak yasal düzenlemelere ilişkin algı düzeyi (β = ,109; p = .265) ve ekonomik maliyet algısı (β = ,128; p = .101) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Çoklu regresyon analizine göre model anlamlı bulunmuş (F(5,94) = 6.705; p < .001) ve bağımsız değişkenlerin tamamı birlikte kadrolama tercihini anlamlı düzeyde etkilemektedir. Modelin açıklayıcılık düzeyi R² = ,263 olarak bulunmuş, bu da kadrolama tercihlerindeki değişkenliğin %26,3'ünün kültürel, yasal, ekonomik, dijital ve mobilite temelli faktörlerle açıklanabildiğini göstermiştir. Sonuç olarak, uluslararası inşaat firmalarında kadrolama stratejilerinin yeniden şekillendiği; kültürel uyumun, dijital altyapının ve mobil iş gücüne erişimin bu tercihlerde belirleyici olduğu anlaşılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, sadece teorik katkı sağlamakla kalmayıp, firmalara pratik yönelimlerde rehberlik edebilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The staffing approaches of international construction firms are not limited to cost and legal frameworks, but are shaped by multidimensional factors such as cultural fit, digitalization, and workforce mobility. This study aims to determine the impact of cultural fit, perceptions of legal regulations, perceptions of economic costs, level of digitalization, and perceptions of workforce mobility on staffing approach selection. The limited number of studies in the literature that holistically examine the variables affecting the staffing strategies of international construction firms using multivariate statistical methods makes this study unique and contributing. A quantitative research method was adopted in this research, and a five-point Likert-type survey form was developed as the data collection tool. The developed scale was initially piloted with a sample of 36 participants, demonstrating a high level of internal consistency with an overall Cronbach's alpha of .939. Following the pilot application, the survey form was revised, and the final application was conducted with a sample of 100 international construction company employees. During the analysis, the data were tested for normal distribution using Kolmogorov-Smirnov and skewness/kurtosis tests, and multiple linear regression analysis was applied. According to the findings, the level of cultural fit was found to significantly affect staffing preferences (β = 0.333; p < 0.001). The level of digitalization was found to have a negative and significant effect on staffing preferences (β = -0.169; p = 0.049). The perception of workforce mobility also had a positive and significant effect (β = 0.225; p = 0.022). However, the perception of legal regulations (β = 0.109; p = 0.265) and the perception of economic costs (β = 0.128; p = 0.101) did not produce a statistically significant difference. According to multiple regression analysis, the model was found to be significant (F(5.94) = 6.705; p < .001), and all independent variables together significantly predicted staffing preferences, supporting Hypothesis 6. The explanatory power of the model was found to be R² = .263, indicating that 26.3% of the variability in staffing preferences could be explained by cultural, legal, economic, digital, and mobility-based factors. In conclusion, it appears that staffing strategies are being reshaped in international construction firms, with cultural fit, digital infrastructure, and access to a mobile workforce being key determinants of these preferences. In this context, the study not only contributes theoretically but also provides findings that can guide firms in practical directions.