İnşaat işletmelerinde insan kaynakları planlaması ve bir uygulama örneği
Human resource planning in construction enterprises and an application example
  1. Tez No: 100538
  2. Yazar: NİYAZİ ŞAHBUDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İNŞAAT İŞLETMELERİNDE İNSAN KAYNAKLARI PLANLAMASI VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET Son yıllarda özellikle küreselleşmenin etkisiyle ulusal ve uluslararası rekabet yoğunlaşmış ve bunun sonucu olarak inşaat firmaları rekabetçi ortamda üstünlüğü sağlayabilmek için arayışlar içine girmiştir. Bu bağlamda kalitenin iyileştirilmesi, verimliliğin arttırılması ve maliyetlerin düşürülmesi yolunda çabalar artmıştır. Bu durum finansman, malzeme ve yatırım gibi insangücünün de planlanmasını, yani etkin ve verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. İnsan kaynaklan planlaması, işletmeler açısından verimliliği, dolayısıyla kârlılığı etkileyen ve belirleyen temel öğelerden sayılır. Çünkü insan kaynaklan planlaması, işletmenin genel amaçlan çerçevesinde en uygun nitelikteki ve sayıdaki personeli, işletme içinde uygun zamanlarda ve becerilerine uygun birimlerde çalıştırarak ekonomik açıdan yararlı işler yapmalanm sağlar. Bu olgu ise, uygulamada işletme açısından verim artışı, dolayısıyla kâr artışından başka bir şey getirecek değildir. Ancak günümüzde, inşaat üretiminin özelliklerinden ve yönetici kadrolann bu konudaki bilinçsizliğinden dolayı, pek çok inşaat firması insan kaynaklannı planlamanın önemini anlayabilmiş değildir. Bu sonuca, 1997 yılında yazar ve arkadaşlan tarafından belli başlı 30 inşaat firmasının planlama departmanlıklannda yapılan uzun süreli araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır. Bu araştırmalar pek çok inşaat firmasında, süresel planlama dışındaki maliyet ve kaynak (insan, üretim aracı, malzeme vs.) planlamalannın tam olarak yapılamadığını göstermiştir. îşte bu nedenle Yazar, son yıllarda giderek önem kazanan insan kaynaklan planlaması konusunda inşaat sektöründe büyük bir eksiklik olduğunu görmüş ve dolayısıyla bu konuyu araştırma konusu olarak seçmiştir. Bu tezin ilk beş bölümünde, insan kaynaklan planlaması olgusu tüm aynntısıyla ele alınmıştır. Bu kapsamda insan kaynaklan planlamasının önemi, tarihçesi, anlamı, amacı, içeriği vs. ile bu konuda kullanılan global, kavramsal, aynntılı modeller hakkında geniş bir bilgi sunulmuştur. Altıncı bölümde inşaat sektöründe insangücünün neden önemli olduğu ve inşaat üretimini diğerlerinden ayıran temel özelliklerinin neler olduğu incelenmiştir. Böylelikle, diğer sektörlerden farklı olarak inşaat sektöründe, insan kaynaklan planlaması çalışmalannda ne gibi hususlara dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. IXYedinci bölümde, 1997 yılında yapılan araştırmalarda insan kaynaklan planlaması konusunda en başarılı firmalar arasında yer alan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ele alınmıştır. Bu kapsamda firmanın belli başlı özellikleri, insan kaynaklan planlama sisteminin işleyişi ile bu konuda karşılaşılan sorunlar ve nedenleri açıklanmıştır. Böylelikle gelişmekte olan Türk inşaat firmalanna insan kaynaklan planlaması konusunda örnek olacak sistemin ana hatlan belirlenmiştir. Sonuçta, Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. insan kaynaklan planlama sisteminde karşılaşılan sorunlann büyük bir kısmının, aslında inşaat üretiminin özelliklerinden kaynaklandığı görülmüş ve yapılan araştırmalar çerçevesinde, bu sistemin daha da verimli çalışabilmesi için firmada alınması gerekli önlemler belirtilmiştir. Yapılan bu araştırma ile Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. insan kaynaklan planlama sistemi incelenmiş, ve bu sayede küçük ve orta ölçekli Türk inşaat fîrmalannm insan kaynaklan planlaması konusunda örnek alabilecekleri bir sistem açıklanmıştır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, ulusal ve uluslararası inşaat piyasasında Türk inşaat firmalannın rekabet edebilme yeteneğinin arttınlmasıdır. Zira bir firmanın fiziksel kaynak ve olanaktan ne kadar mükemmel olursa olsun, uzun süreli varlığım sürdürebilmesi ancak insangücüyle mümkündür. Aşağıdaki şekilde insan kaynaklan planlama süreci özet olarak gösterilmiştir. Stratejik Planlama İnsan Kaynaklan Planlaması 1 Insangücü İhtiyacının Belirlenmesi Talep Arz Denge Hali İnsangücü Varlığının ve İhtiyacının Karşılaştırılması İşgücü Fazlası Kısa Süreli Çalışma, Erken Emeklilik, İşten Çıkarma vb. İnsangücü Varlığının Belirlenmesi İşgücü Eksikliği Personel Seçimi Şekil - İnsan Kaynakları Planlama Süreci
Özet (Çeviri)
HUMAN RESOURCE PLANNING IN CONSTRUCTION ENTERPRISES AND AN APPLICATION EXAMPLE SUMMARY In last years, the national and international competition has increased by the effect of globalisation and a result of this, the construction companies have started to seek ways to provide superiority in such a competitive medium. With this connection, the efforts on developing the quality, increasing the productivity and decreasing the costs have been shown. This situation required the planning of the human power such as financing, material and investment and their effective and productive usage. The planning of the human resources is one of the basic elements that effects and determines the productivity so the profitability with regard to enterprises. The planning of human resources provide employment of the personnel with suitable qualification and number at suitable times and units according to the general purposes of the enterprise and by considering their abilities. So it causes the personnel to perform economic and useful works. This fact will result with the productivity increase and so with the profit increase in application. However today, many of the construction companies have not understood the importance of the human resources planning because of the characteristics of the construction production and the unconscious of the administrative staff on this subject. This result was obtained by the author and his colleagues as a result of their long-term researches in the planning departments of leading 30 construction companies in 1997. These researches showed that the cost and source planning' s (human, production equipment, material etc.) other than the periodic planning are not made completely in many construction companies. For this reason, the author was aware of that there was a great deficiency in the construction sector related with human resource planning of which importance is increasing during these days, so he aimed to research this subject. In the first five sections of this thesis, the fact of human resource planning is examined in detail. The importance, history, meaning, purpose and content of the human resource planning and the global, conceptual and detailed models are completely described and explained. XIIn the sixth section, why the human power in the construction sector is important and what are the basic characteristic that differ the construction production from the others are examined. Thus it is determined what sort of issues to be handled related with human resource planning in construction sector which differs from the other sectors. In the seventh section, Tekfen Construction and Installation Co. Inc. that is among the most successful companies on human resources planning as a result of the researches made in 1997 is examined. The main characteristics of the company, the operating of its human resource planning system and the problems and reasons on this subject are explained. The main lines of the system that may be a model on human resources planning for the developing Turkish construction companies are determined and it has been understood that most of the problems occurs in the human resources planning system of Tekfen Construction and Installation Co. Inc. The measures that should be taken by the company to increase the productivity of the system are determined according to the findings of these researches. In this research suggestions are given to improve the human resource planning system of Tekfen Construction and Installation Co. Inc. and a system that can be followed by the small and medium scaled Turkish construction companies related with human resource planning is developed as seen in figure below. The purpose of this study is to increase the competition ability of the Turkish construction companies within the national and international construction market. Even a company has perfect physical sources and possibilities, its long period existence will only be possible with the manpower. The human resource planning process is illustrated in Figure. Strategic Planning Human Resource Planning Forecasting Human Resource Requirements Demand Supply No Action Comparison of Requirements and Availability Surplus of Workers Restricted Hiring, Reduced Hours, Early Retirement, Layoff Forecasting Human Resource Availability Shortage of Workers Selection Figure - The Human Resource Planning Process Xll